Sokak çocukları topluma kazandırılacak

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Kocaeli'nin Gebze ilçesi Emniyet Müdürlüğü'nce, 7 aydır sürdürülen projeyle 90 sokak çocuğunun sportif faaliyetlere dahil edilerek topluma kazandırıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gebze Polisgücü Spor Kulübü Derneği Basın Sözcüsü ve Gebze Fatih Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Vahap Turfanda, Gebze Emniyet Müdürlüğü'nce 7 ay önce “Sokakta irtibatı bulunan çocukların rehabilitasyonu projesi” başlatıldığını belirtti.

Proje kapsamında tespit edilen sokak çocuklarını kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmanın en etkili yolun spor olduğu düşüncesiyle Gebze Polisgücü Spor Kulübü Derneği'nin kurulduğunu ifade eden Turfanda, Başkanlığını Gebze Emniyet Müdürü Ali Şahinli'nin yürüttüğü derneğin yönetim kurulu üyelerinin işadamları ve bürokratlardan oluştuğunu bildirdi.

Turfanda, sanayi merkezi olmasından dolayı yoğun göç alan Gebze'de 7 aylık süre içinde Emniyet Müdürlüğü'nce tespit edilebilen 90 sokak çocuğunun Gebze Polisgücü Spor Kulübü Derneği çatısı aldında Futbol, Basketbol, voleybol ve hentbol branşlarında spora başladığını anlattı.

Atletizm, yüzme, güreş, boks, judo, karate, tekvando, okçuluk, atıcılık, tenis, masa tenisi, satranç, su sporları ile dağcılık branşlarında da faaliyet göstermek için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Turfanda, şunları söyledi:

“Yoksulluk başta olmak üzere çeşitli nedenlerle evinden uzaklaşmış, bu sırada kötü alışkanlıklar edinmiş çocukları, spor yoluyla bu alışkanlıklarından kurtarıp topluma kazandırmak amacıyla yola çıktık. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza Ulu Önder Atatürk ve Cumhuriyetimiz'in ilke ve prensipleri ışığında spor sevgisini aşılamak, onları suça yönelmeden fikren ve bedenen topluma faydalı bireyler olarak yetiştirip yeniden topluma kazandırmak istiyoruz. Bunda da şu ana kadar başarılı olduk.”

AİLELERE AYDA 200 YTL

Turfanda, proje kapsamında sokak çocuklarında önemli değişiklikler, özgüvenlerinde gelişme kaydedildiğini belirtti.
Sokak çocuklarına aynı zamanda ekonomik destek sağlayarak, ayakkabı, eşofman, tişört gibi spor malzemeleri temin ettiklerini de vurgulayan Turfanda, ”Ailelerine aylık 150 ile 200 YTL verdiğimiz bu çocukları evlerinden alıp antrenmanları bittikten sonra yine evlerine bırakıyoruz. Spora başlayan çocuklar, madde bağımlılığı ve sigara gibi alışkanlıkları terk ettiler. Toplumdan kaçma, dışlanmışlık duygularından uzaklaştılar, özgüvenleri arttı. Artık yeteneklerinin farkındalar ve topluma bakış açılarında büyük bir değişim var” diye konuştu.

Turfanda, derneğin amacına ulaşması, sokak çocuklarının topluma kazandırılması için Gebze halkının, kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious