Sokak çocuklarında en büyük faktör göçler

  • Giriş : 28.01.2006 / 00:00:00

Sokak çocuklarındaki en büyük faktörün göçler olduğunu açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Göçlerle ortaya çıkan problemler çözülmedikçe sorunların aşılmasının mümkün olmadığını belirten Vali Yardımcısı Ali Kazgan, göçün belirli alanlarda yoğunlaşmasının dışarıdan göçle oluşan nüfusun kente uyumunu güçleştiren bir yapının oluşmasına neden olduğunu ve soyutlanmış bir yapının ortaya çıkarak şehirlerde daha önceden var olan nüfusla göç edenlerin alışverişi kesen yapı oluşturduğuna dikkat çekti.

Göç sonucunda şehirlere gelen nüfusun belirle bölgelerde yoğunlaşmasının kentle uyumu güçleştirdiğini kaydeden Vali Yardımcısı Ali Kazgan, diğer sorunların da ekonomik, eğitim ve çok çocukluluk olduğunu ifade etti. Bu sorunlar giderilmediği müddetçe birtakım sıkıntıları aşmakta zorluk çekileceğini anlatan Kazgan, "Dışarıdan göçle gelen aileler çok çocuklu nüfus yapısına sahip. Ekonomik, eğitim ve çok çocukluluğun getirdiği sorunların birikimiyle bu yapıdaki aileler çocukları sürekli sokağa itiliyor. Aydın'da sokakta çalışan çocuk sayısı 422, suça karışan çocuk ise 2004 yılı rakamına göre bin 157. Bu çocukların ve ailelerinin ekonomik sorunları çözülmedikçe problemler bitmez." dedi.

Sokakta çalışan çocuklarla sürekli iletişim halinde olduklarını ve yaptıkları projelerle de ilgili bilgi veren Kazgan, 250 çocuğu gençlik merkezlerine kayıt yaptırdıklarını ifade etti. "Çocukları suça karışma riski olan ailelerle de görüşerek sorunların çözümü için çalışıyoruz." diyen Kazgan, "Sokak çocuklarına yaklaştığımızda zamanla iletişim kurup değer verince, sustuğumuz zaman susmaya, bize bağlanmaya başladılar. Bana Ali abi diye hitap etmeye başladılar. Bu da bizim verdiklerimizin karşılığını alabileceğimizi gösterdi. Çocuk ve gençlik merkezlerini çekim merkezi haline getirmeliyiz. Bunun için de Sokaktan Gelen Müzik Projemiz var. Bu proje ile çocuklar için müzik aletleri alacağız. Çocuklarımıza öğreteceğiz, çekicilik oluşturacağız. Sokakta çalışan çocuklar en çok bilgisayar, atari ve spor alanları istiyorlar." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious