Sokak hayvanları da AB'ye uyumlu olacak

Sokak hayvanları da AB'ye uyumlu olacak.13442
  • Giriş : 20.02.2008 / 18:57:00

İzmir, Karşıyaka'da ''Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Sokak Hayvanlarının Rehabilitasyonunda Yerel Yönetimlerin Önemi'' paneli yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tamer Dodurga, hayvanlara yapılan davranışların, toplumun medeniyet seviyesini gösterdiğini bildirdi.

Veteriner Hekimler Derneği ve Karşıyaka Belediyesinin düzenlediği "Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Sokak Hayvanlarının Rehabilitasyonunda Yerel Yönetimlerin Önemi" konulu panel, İzmir'de yapıldı.

Panelin "Gıda Güvenliği, Halk Sağlığı ve Sokak Hayvanlarının Rehabilitasyonunda Yerel Yönetimlerin Önemi" başlıklı bölümünü yöneten eski bakanlardan, Çevre, Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (ÇESAV) Başkanı İmren Aykut, sokak hayvanların rehabilitasyonunda başarılı olmanın ve netice almanın önemli unsularından birinin, hayvanlara yaklaşım olduğunu ifade etti.

Bunun çağdaşlığın bir kriteri olduğunu vurgulayan Aykut, "Biz henüz bu konuda bilinç düzeyimizi geliştiremedik" dedi.

Herkesin hayvanları sevdiğini, her şeyi çok iyi yapmaya çalıştığını belirten Aykut, ancak kusurların da bulunduğunu, bunlarındeğerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Dodurga da yaptığı konuşmada, "Hayvanlara yapılan davranışlar toplumun medeniyet seviyesini gösteriyor. Türk toplumunun sevgiye ihtiyacı var" dedi.

Prof. Dr. Dodurga, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hayvanlara olan şiddetin insanlara yönelik şiddete kolayca döndüğünü biliyoruz. Artık hayvanlara kötü davranmanın psikiyatrik bir bozukluk olduğu kabul ediliyor. Bu nedenle özellikle çocuklarda varsa hayvana şiddetin bir an önce tedavi edilmesi gerekiyor."

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious