Sokak hayvanlarına acımasız uygulama

Sokak hayvanlarına acımasız uygulama.13950
  • Giriş : 27.05.2009 / 14:44:00

Veteriner Hekim Odaları: Belediyeler suç olduğunu bildikleri halde zehirli iğneler kullanarak sokak hayvanlarını öldürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, belediyelerin kanunlara aykırı olarak sokak köpeklerini zehirli iğne ile öldürdüklerini bunun suç olduğunu söyledi.

Mustafa Yıldız, sokak hayvanlarını barınaklara götürmek bahanesiyle toplayan zabıta ekiplerinin, daha sonra bu köpekleri zehirli iğne ile öldürdüğünü iddia etti. Bunun kanıtı olarak vatandaşların sokakta bulduğu iğneler olduğunu iddia eden Yıldız, "Hayvanlarla ilgili yasa çiğneniyor. Yasaya göre sokak hayvanları aşılanıp kısırlaştırıldıktan sonra yaşadığı ortama bırakılması gerekir. Ancak belediyeler zehirli iğnelerle sokak hayvanlarını öldürüyor, sonra da meslek zaiyatı diyorlar." dedi.

Anneleri toplanan hayvanların yavrularının da bu yöntemle açlığa mahkum edildiğini dile getiren Yıldız şunları kayedetti: "Yavrular da toplanarak enkaz yığınları arasına, yiyecek bulamayan yerlere götürülerek ölüme terk ediliyor. Ne yazık ki Sakarya'da şu anda bir tek rehabilitasyon merkezi bile yok. Bir büyükşehir belediyesine bu yakışmıyor. Eğer bu şekilde hayvan hakları ihlalleri devam ederse, hukuki yönden her türlü mücadele edeceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*