Sokaklar kararınca anlarlar!

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Türkiye, elektrik kriziyle çalkalanırken belediyeler, sokak aydınlatmalarından doğan borçlarını ödemeye yanaşmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Daha önce bedelsiz olan sokak aydınlatması, TEDAŞ’ın trafolara sokak lambaları için sayaç takmasıyla 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren belediyelere fatura edilmeye başlandı.

Bakanlar Kurulu, 12 Nisan 2002 tarihinde cadde ve sokak aydınlatmasına harcanan elektriğin parasını il sınırları içinde belediyeler, mücavir alanlar dışında ise il özel idarelerin ödemesine karar verdi. Fakat aradan geçen süre içinde hiçbir belediye sokak lambalarının faturasını ödemeye yanaşmadı. Özel idareler ise, sokak aydınlatmalarından kendilerinin sorumlu olmadığını savunuyor.

TEDAŞ’ın sokak aydınlatmalarından alacağı 1 milyar YTL’ye yaklaşırken genel aydınlatmalara giden enerji miktarının yıllık 5 milyar kilovat saat olduğu tahmin ediliyor. TEDAŞ Akdeniz Dağıtım Müessese Müdürü Abdullah Uyar, Antalya’daki belediyelerin sokak aydınlatmasından doğan 110 milyon YTL alacaklarının olduğunu söylüyor. Borcu 2003’ten bu yana bir türlü tahsil edemediklerini belirten Uyar, "Daha önce sokak aydınlatmasını kurum üstleniyordu. Bedelsiz tüketim sona erdi. Fakat 3 yıldır belediyeler sokak lambalarının elektrik parasını ödemiyor." diyor. Parayla aldıkları elektriği bedava vermelerinin söz konusu olmadığını ifade eden Uyar, "Elektriği kim tüketiyorsa parasını ödemek zorunda. Sokak lambalarını da belediyelerin ödemesi lazım." şeklinde konuşuyor.

’Parası ödenmiyor diye’ sokak lambalarının elektriğini kesemeyeceklerini dile getiren Uyar, sokak aydınlatmasında tüketilen elektriğin bir an önce ödenmesi gerektiğini belirtiyor. Alacakları olmasına rağmen elektriğe son 4 yıldır hiç zam yapmadıklarını kaydeden TEDAŞ Müessese Müdürü Uyar, şöyle konuşuyor: " Belediye sınırları içerisindekki yerleri belediyelere diğer yerleri özel idareye, camileri de müftülüklere tahakkuk ediyoruz. Sokak lambalarından 110 milyon, camilerden de 600 bin YTL alacağımız var. Ama şimdiye kadar kimse para ödemedi."

Konuyla ilgili Hazine’nin yeni bir formül üzerinde çalıştığını bildiren TEDAŞ Genel Müdürlüğü AR-GE Müdür Vekili İsmet Poyraz, şu bilgileri veriyor: "Bakanlar Kurulu ’belediyelere fatura edilsin’ diye bir kararname çıkarttı. Ona rağmen belediyeler ödemeye yanaşmayınca şimdi ilgili yerlere fatura edilmesi yönünde yeni bir çalışma yapılıyor. Eğer bu gerçekleşirse sokak aydınlatması ve camilerdeki kullanılan elektrik paralı hale gelecek."

Türkiye Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, sorunun parlamentonun gündeminde olan belediye gelirleri kanunu ile çözüleceğini vurguluyor. Hükümetin konuya köklü bir çözüm getireceğine inandıklarını anlatan Durak, TEDAŞ’ın uygulamalarından belediyelerin çoğunun memnun olmadığını ileri sürüyor. Trafoların şehrin estetiğini bozduğunu savunan Durak, TEDAŞ’ın çalışmalarından şikayetçi: "TEDAŞ’ın müteahhitleri işlerini düzgün yapmıyor. Yer altına alınan kablolar yolların standartlarını bozuyor. Çöküntülere neden oluyor. Müteahhitlere engel olamıyoruz. Voltaj düşüklüğü ve hatların yenilenmemesinden dolayı sık sık elektrikler kesiliyor. Bu durum bizim hizmetlerimizi aksatıyor. Bize büyük miktarlarda zarar veriyor. TEDAŞ’ın yatırımlarından belediyeler memnun değil."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious