Sokaklarda satılan mantarlar tehlike saçıyor

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Vatandaşların mantara büyük ilgi gösterdiği, ancak ucuz olan mantarın zehirli ya da zehirsiz olduğu bilinmeden tüketildiği belirtilerek, vatandaşlar mantar zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzmanlar, mantar zehirlenmelerinden korunabilmek için seralarda özel yetiştirilen ya da marketlerde ambalaj içinde satılan kültür mantarlarının tüketilmesi gerektiğini söylerken, kalıplaşmış ve bilimsel değeri olmayan inanışlarla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmanın doğru olmadığını ifade ediyorlar.

Antalya'nın Alanya ilçesi Pazarcılar Odası Başkanı Bekir Akış, ilçede toplanarak satılan mantarların zehirli olmadığını söyledi. "Mantarlar bilinçli bir şekilde toplanıyor. Özellikle 'Kıırmız Mantar' Alanya'nın simgesi haline geldi" diyen Başkan Akış, esnafın pazarda sattığı mantarların kontrol edildiğine işaret etti.

Bugüne kadar satılan mantarlarda zehirlenme vakasına rastlanmadığını aktaran Akış, cadde ve sokaklarda satılan mantarların zehirli olup olmadığını ise bilmediklerini ifade etti. Pazar dışında cadde ve ara sokaklarda satılan mantarların denetimini Alanya Belediyesi zabıta ekiplerinin yapması gerektiğine işaret eden Akış, zehirlenme vakası olması halinde bunun sebebinin pazarda değil sokakta satılan mantarlar olduğunu belirtti.

Kilosu 2 ile 7 YTL arasında değişen fiyatlarla satılan mantarın hem köylünün hem de pazarcının yüzünü güldürdüğünü söyleyen Akış, "Hemen her pazarcının tezgahında mantara rastlamak mümkün. Alıcısı çok olan bir ürün. Bütün pazarcı esnafımız bir simge olarak da olsa tezgahlarında mantara yer veriyor. Şu anda 2 YTL ile 3 YTL'ye satışa sunulan mantar büyük ilgi görüyor" diye konuştu.

"BU YIL MANTAR FAZLA, DİKKAT"

Kırmızı ve beyaz mantar çeşitlerinin olduğunu anlatan Akış, beyaz mantarın yurt dışına 17 YTL'ye ihraç edildiğine dikkat çekti. "Kırmızı mantarlar turfanda olarak piyasaya çıktığında 7 YTL'ye alıcı bulmuştu" diyen Akış, mantar bitkisinin hem toplayana hem de satana kar ettiren bir ürün olduğunu ifade etti. Önceki yıllara oranla mantarın bu yıl çok fazla olmasından dolayı fiyatların da düşük seyrettiğinin altını çizen Akış, "Vatandaş mantarı çok seviyor. Çok da lezzetli ve besin değeri yüksek olan bir yiyecek. Bazı vatandaşlarımız zehirlenme korkusu içinde mantarı almakta tereddüt edebiliyor. Ancak endişe etmelerine hiç gerek yok. Zehirli olsa zaten tezgahlarda sergilenmesine izin vermeyiz" dedi.

Alanya'da 11 yıldır pazarcılık yapan Mehmet Dilipak (37), önceki yıllara oranla vatandaşların mantara olan ilgisinin bu yıl çok fazla olduğunu söyledi. Mantarın fiyatının 2 YTL'ye kadar düştüğünün altını çizen Dilipak, cadde ve sokakta satılan mantarların denetlenmesi gerektiğini belirtti. Pazardaki bütün tezgahlarda mantar bulmanın mümkün olduğunu kaydeden Dilipak, "Bu yıl Alanya'nın bütün dağ taşı mantar oldu. Mantar çok olunca da doğpal olarak fiyatlar da düştü" diye konuştu.

Pazardan mantar satın alan vatandaşlardan Ali Gök ise, mantarın hem lezzetli, hem ucuz hem de besin değeri çok yüksek bir ürün olduğuna dikkat çekerek, "Fiyatı da bu yıl oldukça düşük. Sokakta bile satılıyor. Bu nedenle mantarı çok seviyoruz" dedi. Zehirli ve zehirsiz mantarı ayırt etmekte zorluk çektiğini ifade eden Gök, mantar alırken zehirli olabileceğinden dolayı tereddüt yaşadıklarını kaydetti. Yetkililerin piyasada oldukça fazla olan mantarlar üzerinde inceleme yapması gerektiğine inanan Gök, özellikle pazarlarda satılan mantarların kontrol edilmesi gerektiğine işaret etti.

UZMANLAR: "MANTARLARI TANIMAYA VE YORUMLAMAYA ÇALIŞARAK YEMEK DOĞRU DEĞİL"

Sağlık Bakanlığı Ulusal Zehir Merkezi (UZEM) Yöneticisi Dr.Nilgün Otogeçim de, mantar zehirlenmelerinden korunabilmek için seralarda özel yetiştirilen ya da marketlerde ambalaj içinde satılan kültür mantarlarının tüketilmesi gerektiğini söyledi. Kalıplaşmış ve bilimsel değeri olmayan inanışlarla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmanın doğru olmadığını kaydeden UZEM Yöneticisi Dr. Otogeçim, mantar tüketirken kesinlikle seçici olunması gerektiğine işaret etti. Zehirli ve zehirsiz mantarı ayırt etmenin çok zor olduğuna dikkat çeken Dr.Otogeçim, zehirli mantarın yüksek ısıda pişirilse bile yine de zehirleyebileceğine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious