Sokakta çalışan çocuklar organize suçlarda kullanılıyor

  • Giriş : 24.04.2006 / 00:00:00

İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, organize suçların çoğunda sokakta çalışan çocukların kullanıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk-İş ve ILO-IPEC işbirliğiyle yürütülen Sokakta Çalışan ve Sokakta Yaşayan Çocukları İzleme ve Destek Projesi çerçevesinde düzenlenen, "Türkiye Çocuklarına Sahip Çıkmalıdır" konulu toplantıda konuşan Vali Köksal, Türkiye nüfusunun üçte ikisini yaşları 1 ile 20 arasında değişen neslin oluşturduğunu kaydetti.

Son yıllarda göçler nedeniyle büyükşehirlerde genç nüfusun artmasının sokakta çalışan çocukların sayınında artmasına neden olduğunu dile getiren Köksal, "Türkiye nüfusunun şu anda yüzde 20 ile 25'i köylerde yaşıyor. Diğer nüfus ise şehirlerde. Köylerde yaşayanların yüzde 80'i ise yaşlı. Bu insanlar da köyünden ayrılmak istemeyenler. Genç nüfusun tamamı şehir ve büyükşehirde." dedi.

Kırsal kesimden şehire göç eden ailelerin çocuklarını aile bütçesine katkı sağlamasını için sokakta çalıştırdığını ifade eden Köksal, "Bu çocuklar ya mendil satarak, ya ayakkabı boyayarak veya başka bir iş yaparak akşam mutlaka eve para götürmek zorunda. Bu yüzden son yıllarda çocukların sokakta çalışması bir meslek haline geldi." diye konuştu.

Sokakta çalışan çocuklardan birşey alınmaması gerektiğinin altını çizen Vali Köksal, "Türk milleti olarak çocukları çok seviyoruz. Onlardan mendil alarak, ayakkabı boyatarak maddi yönden katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Eğer o çocuklardan birşey alırsak, bedavacılık anlaşıyını geliştirip onlara iyilik yapmanın yerine kötülük yapmış oluruz." şeklinde konuştu.

Büyükşehirlerde organize suçlarda genellikle sokakta çalışan çocukların kullandığının altını çizen Köksal, "Bu çocuklar suç örgütlerinin ele başları tarafından eğitildikten sonra organize suçlarda kullanınıyor. Ondan sonra okul önleri çeteler ortaya çıkıyor. Bu çocuklar yakalandıktan sonra yaşları küçük olduğu serbest bırakılıyor. Adliye'ye gidip gele, gidip gel bu korkuyu yenmiş oluyorlar. Ondan sonra da çıkar amaçlı çeteler ortaya çıkıyor." dedi.

Toplumda kanayan yara haline gelen sokak çocukları sorununu çözmek için herkese görev düştüğünü aktaran Vali Oğuz Kağan Köksal, bu konuda biraz daha duyarlı ve gayretli olunması gerekitiğini söyledi.

Sokakta çalışan çocukların sosyal bir yara olduğunu aktaran Köksal, çocukların en önemli yıllarının sokakta geçirmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious