Sokakta kurban kesene ceza var

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

İzmir'de Kurban Bayramı hazırlıkları kapsamında kesim ve satış noktaları belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Müftülük, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Diyanet Vakfı temsilcilerinden oluşan İl Kurban Hizmetleri Komisyonu şehirde kurban satış ve kesim yerlerini belirlerken alınacak önlemler de sıralandı. Kesim yerleri için çalışmalara bu hafta başlanacak.

İlk etapta sözkonusu alanların zeminine beton dökülecek, su tesisatları kurulacak, gerek duyulan noktalarda foseptik açılacak, vidanjör ve kompresör desteği sağlanacak. Ayrıca belediye, bu noktalara portatif tuvaletler yerleştirecek.

Bu yıl kurban satış ve kesim hizmetlerinin daha düzenli, modern ve ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde yürütülebilmesi için kesim ve satış yapılacak yerlerin sayısı azaltıldı ve dokuz metropol ilçede toplam 50 nokta belirlendi. Bunların yedisinde kurban satış ve kesimi, 33'ünde kesim, 10'unda ise sadece satış yapılabilecek. Vatandaşlar, çevre temizliğine ve sağlık şartlarına uymak kaydıyla kendi bahçelerinde kurban kesebilecek.

Cadde, sokak, apartman aralığı, park, otopark, yol ve otoyol kenarları, spor ve çocuk oyun alanları gibi yerlerde kesinlikle kesim yapılamayacak. Tahsis edilen yerler dışında hayvan kesen veya kesilen hayvan atıklarını sokağa veya kamuya ait alanlara bırakanlara, Kabahatler Kanunu'nun 41. maddesi gereği işlem yapılacak ve zabıta görevlileri tarafından para cezası uygulanacak.

Kurbanını kesmek isteyen vatandaşlar, kesim yerlerinden bayram süresince ücretsiz yararlanacak. Büyükbaş kurbanı görevli kasaba kestirmek isteyenlerden birinci gün 130, sonraki günlerde 105 YTL alınacak. Küçükbaş hayvanlar içinse birinci gün 30, diğer günler 25 YTL kesim ücreti ödenecek. Ayrıca belirlenen oto ve halı yıkama yerlerinde de kurban kesilebilecek.

İl Kurban Hizmetleri Komisyonu'nun kararlarına göre alınacak tedbirler ise şöyle: Kasaplar Odası tarafından belirlenen kesim yapacak kişilere gerekli eğitimler verilecek.

Kesim yapılacak yerlerde alınan ücretlerin karşılığında makbuz kesilip kesilmediği takip edilecek. Kesim ücretleri kesim çadırlarının bulunduğu yerlerde halkın rahatlıkla görebileceği yerlere asılacak. Belgeli kasap ve kasap yardımcıları çalıştırılacak. Tek tip önlük giyilecek ve tanıtıcı kimlik kartı takılacak. Ehliyetsiz kasaplar denetlenecek.

Kesim sonrası atıkların toplanarak bertaraf edilmesi sağlanacak. Kesim ve satış noktaları Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından dezenfekte edilecek. Atıklar en kısa sürede ilçe belediye ekipleri tarafından toplanarak transfer istasyonlarına oradan da Harmandalı Çöp Toplama Alanı'na nakledilip uygun şekilde bertaraf edilecek.

Alanlarda yeterli sayıda kapalı çöp konteynerleri bulundurulacak. Kurban kesim ve satış yerlerinde kurulan çadır ve tesisatın korunması, hırsızlık kapkaç gibi olumsuzluklarla karşılaşılmaması için gerekli emniyet tedbirleri alınacak.İLÇELERE GÖRE KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİ:


Konak:

Satış yerleri: Üçkuyular Terminali'nin Pazaryeri Arkası boş arsa- Güzelyalı. Uzundere Otoban giriş ve çıkışı (Dörtyol Kavşağı) -Eskiizmir Caddesi ile 3962 Sokak köşesi Eskiizmir. Yeşildere Caddesi Erenler Cami yanı ve arkası 3089 Sokak, 5714/1 Sokak ve 3142/1 Sokaklar arasındaki boş arsa

Kesim yerleri: Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Hatay Erkek Kuran Kursu 175/1 Sokak No: 8, Esendere Pazaryeri- Güzelyalı, 246 Sokak ile 255 Sokak köşesi Pazaryeri -Hatay, Yeşilyurt Pazaryeri Balıkçı Reyonu- Yeşilyurt, Kooperatif Evleri Pazar İçi Balıkçılar Reyonu- Yeşilyurt, Toros Pazaryeri -Gültepe

Eskiizmir Pazaryeri Altı- Eskiizmir, Öztepe Halı Sahası Yanı (otopark alanı)


Balçova:

Satış yerleri: Çeşme tali yolu üzerinde bulunan Tansaş mağazası yanı, İnciraltı engelliler merkezi karşısı Eshot garajı yanı.

Kesim yerleri: Balçova Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü şantiye alanı önü, Balçova Uğur Camii yanı, Çeşme tali yolu üzerinde bulunan Tansaş Mağazası, İnciraltı engelliler merkezi karşısı eshot garajı yanı (3 adet), Üçkuyular terminali yanı Bahçelerarası Oto Yıkama. Mithatpaşa cad. no:195 Kral Oto Yıkama, Mithatpaşa cad. no. 289/1 Helvacılar oto yıkama


Gaziemir:

Satış yerleri: Aktepe Pazar yeri yanı, Sevgi Mahallesi dolmuş son durağı dogalgaz şantiyesi yanı

Kesim yerlerii: Merkez Pazar yeri, Sevgi mah. Pazar yeri, Aktepe Pazar yeri, Irmak mah. Pazar yeri


Güzelbahçe:

Satış yerleri: İlçe semt pazarı, Atatürk mah. Otobüs son durağı.

Kesim yerleri: İlçe semt pazarı, Belediye garajı


Narlıdere:

Satış yerleri: Narlıdere Belediyesi yeni Pazar yeri karşısı Altınvadi Caddesi üzeri boş alan

Kesim yerleri: Çamtepe Mah. Narlıdere Belediyesi yeni pazar yeri içi


Çiğli:

Satış yeri: Sasalı yolu üzerindeki SİT alanı.

Kesim yerleri: Çiğli Merkez balık pazarı. Evka-2 Pazar yeri, Egekent Pazar yeri, Evka-5 Pazar yeri


Karşıyaka:

Satış yerleri: Örnekköy huzur evi arkası, Çicek mah. Pazaryeri ve yanı

Kesim yerleri: Örnekköy Huzurevi arkası, Şemikler pazaryeri, Cumhuriyet Mah. Pazaryeri, Rüştü Şardağ Cad. İzsu yanı, Nafiz Gürman Pazaryeri, Çiçek Mah. Pazaryeri ve yanı


Buca:

Satış yerleri: Olduruk Mevkii. Kesim: Tansaş Et Entegre Tesisleri


Bornova:

Satış ve kesim yeri: 4. Sanayi Sitesi üzerinde bulunan alan.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious