Sol partiler yerel seçim atağında

Sol partiler yerel seçim atağında .26296
  • Giriş : 19.09.2007 / 10:14:00

CHP ve DSP İstanbul ilçe teşkilatları seçim mağlubiyetinin faturasını AKP'ye kesti ve hazırlıklara başladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meral Tamer'in yazısı

CHP'de hareket var, DSP'liler işaret bekliyor
CHP ve DSP İstanbul ilçe teşkilatlarına göre suçlu, solun sesini duyurmayan basın, kömür ve gıda paketi dağıtan AKP.

Asistanım Özlem Ertem'in, adına "sol" denilen partilerimizin yerel seçimlere nasıl hazırlandıklarını öğrenmek üzere İstanbul'da rasgele kapısını çaldığı CHP ve DSP ilçe örgütleriyle ilgili gözlemleri hayli ilginç.
Örneğin Bağcılar CHP İlçe Merkezi'nde 15 gün önce bu göreve getirilen yeni İlçe Başkanı Zeki Çetin ve ekibi müthiş heyecanlı ve umutlu.
Dünkü yazım üzerine gönderdikleri e - postalarda da bu heyecanı ve coşkuyu hemen sezmek mümkün: "4 dönemdir AKP'li olan Bağcılar Belediye'sinin CHP'li olma vakti geldi" diyorlar.

Pekiyi bu nasıl olacak?

Yanıt Başkan Çetin'den: "Önce mahalle evleri kuracağız, mahalle birimleri ve başkanlıklarımızı oluşturacağız. Sokaklara ineceğiz. Binalara ve evlere gireceğiz. O binalarda kimlerin CHP'ye oy verdiğini, sol görüşte olup da sandık başına gitmeyenleri tespit edeceğiz ve bunları kazanma yoluna gideceğiz. Ben dahil tüm üyeler, parti okulumuzda önce bir insana nasıl davranmamız gerektiğini öğreneceğiz; ikna kabiliyetlerimizi geliştireceğiz."

Camilere gidemiyoruz

DSP Bağcılar'da hava, CHP'ninkinden hayli farklı. İlçe Başkanı Adnan Uygur, "Önce Saadet Partisi, ardından da AKP, mahalle teşkilatlanma modelini DSP'den örnek aldılar. Bizim eksikliğimiz, halka kendi meramımızı anlatamamamız. Camilere gidemiyoruz, oysa AKP'nin oy potansiyeli oralarda..." diyor. Yerel seçimler içinse öncelikle Ankara'daki genel merkezin nasıl bir strateji geliştirdiğini açıklamasını bekliyorlar. Oradan gelecek işarete göre çalışmaya başlayacaklar.

Zaten halka inmişiz

Esenler DSP İlçe Merkezi'nde de hava aynı. Başkan Nedim Yılmaz, solun seçimlerde başarılı olabilmesi için halka inmesi gerektiği kanısında değil, çünkü zaten halkla iç içe olduklarını düşünüyor: "AKP kapı kapı geziyor, sıkmadık el bırakmıyor diyorlar. Bizim de girmediğimiz ev yok. Yansıyabilmesi için basının da biraz solun yanında olması lazım. Fakat güç AKP'de şu an, dolayısıyla basın da AKP'den yana!"

Seçim sonuçları karşısında şok olduklarını belirten Esenler CHP 2. Başkanı Şuayip Vardar ise sahaya 3-0 mağlup çıktıkları kanısında:
"Bizim de kapı kapı teşkilatlanmamız lazım. Herkesi tanıyacak, kime yardım etmemiz gerektiğini bileceğiz. Biz de zenginlerimizden alıp fakire dağıtmaya çalışıyoruz, ama bu görüntüye itiraz ediyoruz. Bunlarla nasıl baş edeceğiz? Basın da soldan uzaklaştı. Muhalefet nasıl sesini duyuracak?"

Biz de kömür verelim

Taksim'de Fransız Konsolosluğu'nun hemen yan sokağındaki CHP Beyoğlu İlçe Merkezi'nde Özlem'in perşembe günü görüştüğü İlçe Başkanı Turan Şahin, ertesi gün görevden alınmış.

Dedik ya CHP'de bir hareketlilik var. Eski Başkan Şahin, "DSP ile işbirliği yapılsa bile Beyoğlu'ndan sola oy çıkmaz" demişti Özlem'e. Ayrıca "İyi çalışmadık, ev-ev gezmedik" diye doğru bir durum tespiti de yapmıştı.
Ayrıca "AKP kömür, bulgur dağıtıyor. Bizim de fakire gitmemiz lazımdı. Biz de vereceğiz demeliydik," diye hayıflanmış. Ancak ben, AKP gibi aslı dururken, kopyasının rağbet görmeyeceği konusunda her türlü iddiaya girmeye hazırım!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious