Solak olmayı sağlayan gen bulundu

Solak olmayı sağlayan gen bulundu .11199
  • Giriş : 31.07.2007 / 17:41:00

İngiliz bilimadamları, ilk kez insanların solak olma ihtimalini artıran geni buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC'nin internet sitesinde yer alan ve Moleküler Psikiyatri Dergisi'ne dayandırılan habere göre, dünya genelinde insanların yüzde 10'u solak.

Habere göre, 'LRRTM1' adlı gen, beynin hangi bölgesinin, konuşma ve duygulanma gibi görevleri yerine getireceğinin belirlenmesinde rol oynuyor.

Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmayı yapan bilimadamları, genin, beyin fonksiyonlarındaki dengesizlikle açıklanan 'şizofreni' gibi hastalıklara yakalanma riskini artırdığına inanıyor.

Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Clyde Francks, solak insanların kaygılanması için bir neden olmadığını düşünüyor.

"Bir insanın, şizofren olmasında birçok faktör rol oynuyor. Solakların büyük çoğunluğu gelecekte asla bu hastalığa yakalanmayacak" diyen Francks, LRRTM1 adlı genin, bu anlamda tam olarak nasıl bir rol oynadığını bilmediklerini belirtti.

Solaklarda tam tersi

Beynin asimetrik yapısı bulunduğu belirtilen çalışmaya göre, sağ ellerini kullanan insanlarda genelde beynin sol tarafı konuşmayı, sağ tarafı da duyguları kontrol ediyor. Solak insanlarda ise çoğunlukla bu durumun tam tersi geçerli oluyor.
Bilimadamları, bu durumdan LRRTM1 geninin sorumlu olduğuna inanıyor.

Solaklar ve sağ elini kullanan insanlar arasında önemli farklar olduğu belirtiliyor.

Avustralyalı bilimadamlarının, 2006 yılında yaptığı bir araştırmada, solakların spor yaparken ve bilgisayar oyunu oynarken daha hızlı düşünebildikleri tespit edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious