Solana, Filistin konusunda umutlu

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Mahmud Abbas'ın kısa sürede yeni bir Filistin hükümeti kurulacağını açıklaması konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ortadoğu'da bir dizi temaslarda bulunan Solana, temasları çerçevesinde Mısır'a gelerek Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşen Solana, "Önümüzdeki günlerde yeni haberler duyacağımızı umuyoruz. Bu haberler, pozitif yönde olacak" dedi.

Mübarek ile görüştükten sonra bir basın toplantısı düzenleyen Solana, Abbas'ın, AHmas'ın da kabul edeceği bir hükümet üzerinde çalıştığını belirtti. Abbas'ın uzmanlar ve yetkililer ile yaptığı görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Solana, "Umuyorum önümüzdeki birkaç gün içinde pozitif haberler alacağız. Avrupa Birliği bunun olmasını çok istiyor" dedi.

Filistin'de yeni bir birlik hükümeti kurma çalışmaları, Hamas'ın İsrail'i tanımayı reddetmesi üzerine tıkanmıştı. Hamas'ın mart ayında iktidar olmasıyla ABD ve Batı, Filistin'e yardımları kesmişti. Abbas'ın El Fetih grubu ve Hamas, geçtiğimiz ay yardımların yeniden başlamasını sağlamak için yeni bir birlik hükümeti kurma konusunda anlaşmıştı.

Açıklamasında Filistinli gruplarca kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit konusuna da değinen Solana, Abbas'ın bu konuyu görüşmek üzere İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le de bir araya gelebileceğini kaydetti. Ancak Solana, Abbas'ın Olmert ile görüşmek için de "bazı tutukluların salıverilmesini konusunda garanti isteyebileceğini" ifade etti.

İSRAİL'İN DAHA FAZLASINI YAPMASINA GEREK YOK

Mısır'ın İsrail sınırına asker yığmasına da değinen Solana, Mısırlıların yaptığının "övülmeye değer olduğunu ve güvenlik için İsraillilerin daha fazlasını yapmaya gerek olmadığını" kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious