Solana, İran'a öneri paketini sunmaya hazır

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile Almanya'nın üzerinde anlaştığı öneri paketini İran'a sunmaya hazır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu açıklamaya rağmen Gallach, tarih vermedi. Sözcü Gallach, "Müzakere etmeye gitmiyoruz. Sadece öneriyi sunacağız." şeklinde konuştu.

Viyana'da önceki gün yapılan zirvede, İran'ın nükleer programıyla ilgili geniş kapsamlı teklifler üzerinde anlaşmaya varıldı. Anlaşmaya göre, İran'a nükleer yakıt için alternatif formüller ve Dünya Ticaret Örgütü'ne üyelik gibi ticari ayrıcalıklar önerilecek. Tahran'ın uranyum zenginleştirmeden vazgeçmemesi halinde ise cezai önlemler gündeme gelecek.

Bu tekliflere rağmen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Batı'nın baskısına rağmen barışçıl amaçlı nükleer enerji elde etme haklarından vazgeçmeyeceklerini söyledi. İran Dışişleri Bakanı Manuçer Mottaki, önerileri inceleyebileceklerini ancak Tahran'ın baskılara boyun eğmeyeceğini vurguladı. Mottak, "Müzakere masasına dönmemiz için ön şart olmamalı." dedi.

Solana'nın programında Pazar günü Orta Doğu gezisi var. Ancak Solana'nın programında Pazartesi günü Kudüs ve Ramallah'ta yapacağı ziyaretin ayrıntıları bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious