Solana: ABD İran'la görüşmeli

  • Giriş : 28.04.2007 / 00:00:00

Solana, Orta Doğu'da istikrarın sağlanması için ABD'den İran ile bu ülkenin nükleer programı ve diğer konularda doğrudan görüşmelerde bulunmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran'ın nükleer konulardaki üst düzey görüşmecisi Ali Laricani ile 2 gün önce Ankara'da görüşmelerde bulunan Avrupa Birliği Ortak Güvenlik ve Dış Politika Temsilcisi Javier Solana, Belçikanın başkenti Brüksel'de, ABD'ye bağlı Alman Marshall Fonu tarafından düzenlenen yıllık Trans-Atlantik güvenlik konferansında yaptığı konuşmada, İran'ın bu çeşit doğrudan görüşmelere hazır olduğuna inandığını söyledi.

ABD yönetiminin İran'a yönelik düşmanca tutumunun ''İran'ın herhangi bir diyalog içine sokulması mümkün olmayan bir ülke olarak düşünüldüğü bir durumun ortaya çıkışını güçlendirdiğine'' dikkati çeken Solana, ABD'nin İran ile doğrudan görüşmelerde bulunmasının bu bakımdan iyi olacağını vurguladı.

Washington yönetiminden, İran'ın çalkantılı Orta Doğu'da önemli bir oyuncu olduğunu kabul etmesini isteyen Solana, ''Tahran hükümetinin yardımı olmaksızın Orta Doğu'da anlamlı ve dengeli bir barış bulmaya çalışmak çok zordur''diye konuştu.

Yine aynı forumda konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı yardımcılarından Daniel Fried, Washington yönetiminin daha önce Tahran yönetimine ulaşmayı denediğini ancak sonuç alamadığını öne sürdü. Fried ''Bu yüzden tıkandık'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious