Solana: İran AB için önemli

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, "İran'ın AB için önemli bir ülke, önemli bir partner olduğunu" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Solana, gazetecilerin, BM Güvenlik Konseyinin yaptırımları genişletme kararı almasına ilişkin sorularını yanıtlarken, "AB olarak İran ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz" dedi, ancak İran'ın da nükleer programıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Nükleer soruna ilişkin olarak İran ile görüşmelere devam edilmesi gerektiği görüşünü yineleyen Solana, bu sorunla ilgili İranlı müzakereci Ali Laricani ile görüşeceğini kaydetti. Solana, Laricani ile görüşmesinde, müzakerelerin yeniden nasıl başlatılabileceği üzerinde durmak istediğini bildirdi.

Solana, diyalog sürecinde ısrarcı olacağını, sorunun barışçı yollarla çözülmesi için gereken siyasi çabaları azaltmadan sürdüreceğini vurguladı.

"İNGİLİZ ASKERLERİ KONUSU, FARKLI BİR SORUN"

Solana, İran'ın 15 İngiliz askerini gözaltına almasının, durumu daha da zorlaştırıp zorlaştırmayacağını soran gazetecilere, "iki konu birbiriyle karıştırılmamalı" dedi. Solana, "Bu farklı bir konu ve İran ile İngiltere'nin karşılıklı sorumluluklarını ilgilendiriyor" diye konuştu."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious