Solana Ortadoğu ile temas halinde

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

AB Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Ortadoğu temasları çerçevesinde İsrailli ve Filistinli liderle görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail'e Gazze'deki sınır kapılarını tekrar açma çağrısı yapan Solana, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, yeni bir hükümet kurma çalışmalarını hızlandıracağını ve önümüzdeki günlerde bu konuda bir açıklama yapacağını söyledi. Solana, bir İsrail gazetesine verdiği röportajda ise "Hamas'ın amacının İsrail'i yok etmek değil, Filistinlileri özgürleştirmek olduğunu" söyleyerek örgüt hakkında olumlu bir açıklama yaptı. Solana, temasları sırasında da "1967'de başlayan işgalin artık sona erme zamanı gelmiştir" ifadesini kullandı.
AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana, dün İsrail'deki temaslarının ardından bugün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Temaslarının ardından Abbas ile bir basın toplantısı düzenleyen Solana, Filistin halkının çok acı çektiğini belirterek, "1967'de başlayan işgalin artık sona erme zamanı gelmiştir" ifadesini kullandı. "Abbas'ın Filistin'de yeni bir hükümet kurulması konusunda kararlı olduğunu" söyleyen Solana, Filistinli liderin önümüzdeki günlerde yeni hükümet hakkında bir açıklama yapacağını belirtti. Avrupalı bir diplomat ise yeni hükümetin, "Yardımların ve bağışların yeniden başlamasını sağlayacak bir yönetim olacağını" söyledi. Hamas, İsrail'i tanıyan bir birlik hükümetinin kurulmasına karşı çıkıyordu.

Mahmud Abbas ise kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılmasına yönelik çabaların devam ettiğini belirtti. Solana'ya eşlik eden diplomatlar da Mısır'a gideceği duyurulan Hamas'ın siyasî lideri Halid Meşal'in Cumartesi günü Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşeceğini belirttiler. Ziyaret çin daha önce bir tarih açıklanmamıştı.

Solana, dün akşam bir araya geldiği İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile düzenlediği basın toplantısında ise İsrail'in dört aydan beridir kapalı tuttuğu Gazze kapısının açılmasını istemişti.

"Güvenlik Duvarı'nın iyi bi fikir olduğunu asla düşünmedim"

İsrail'de yayınlanan Jerusalem Post gazetesine de konuşan Javier Solana, Hamas konusunda "Hamas'ın amacı Filistinlileri özgürleştirmek, İsrail'i yok etmek değil" dedi. Hamas'ın İsrail'i tanımasının "imkânsız olmadığını" ifade eden AB yetkilisi, bu konuda umudunu yitirmek istemediğini belirtti. İsrail'in bazı liderlerinin konumlarını ve güvenlik uygulamalarını eleştiren Solana, "Güvenlik Duvarı" için de "Asla iyi bir fikir olduğunu düşünmedim" dedi. AB temsilcisi, duvarların saldırıları önlediği ve birçok kişinin hayatını kurtardığının belirtilmesi üzerine ise bunun başka yollarla da yapılabileceğini vurgulayarak, "Bu duvarlar, 1967 sınırları üzerinde de inşa edilebilirdi" diye konuştu.


Solana, Filistin'in ardından Beyrut'a geçerek Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious