Solaryumla cilt ölüyor

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi'ne göre ortaokulda solaryuma başlayan genç kızlar 24 yaşında ciltleri 50 yaşında görünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

35 yaşından önce solaryuma başlayanların cildi 50-60 yaşındakiler gibi bir görünüme sahip oluyor. Bunun geri dönüşü de yok.

Merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan ve çalışmalarını Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bünyesinde sürdüren Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi (IARC), gençlerin henüz ortaokul yıllarında başladıkları solaryumum ilerleyen yıllarda cilt kanserine yakalanma risklerinin yüzde 75 oranında artmasına neden olduğunu açıkladı.

GERİ DÖNÜŞÜ YOK
35 yaş öncesinde uzun yıllar boyunca gidilen solaryumun büyük bir tehdit oluşturduğunu kaydeden bilim adamları, hayatlarının bir döneminde solaryuma gidenlerde habis tümöre yakalanma şansının yüzde 15 arttığını kaydetti. Cilt kanseri vakalarının son 10 yıl içinde neredeyse 2 kat arttığına dikkat çeken bilim adamları her yıl 2 bin cilt kanseri hastasının hayatını kaybettiğini, fakat solaryumun zararının bu boyutta kalmadığını belirtti. Solaryuma gidenler için bir başka büyük tehdit de cildin zarara uğraması. Araştırmada, gençlik yıllarından beri solaryuma giren ve 24 yaşına gelen bir gencin cildinin geri dönüşü olmayacak derecede zarar gördüğü ortaya çıktı. Daily Mail gazetesi İngiltere'nin Knowsley kentinde yapılan bir araştırmada sürekli solaryuma giden 500 gencin yarısının ciddi cilt sorunları ve bozukluklarıyla karşı karşıya olduğunu, ciltleri 50-60 yaşındakiler kadar "yaşlı" bir görünüme sahip olan gençlerin bu durumu geri çevirme şanslarının olmadığını yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious