Solda birlik tartışması solu böldü

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

CHP ile DSP'ye yapılan 'bütünleşin' çağrıları iki partinin arasını açtı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın solda bütünleşme için "Kurumsal birleşmeye açığız" sözleri DSP'lileri kızdırdı. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Baykal'ın gücünün DSP'yi kapatmaya yetmeyeceğini söyledi.
Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Başkanı Ramazan Özünal ve beraberindekileri parti genel merkezinde kabul eden Zeki Sezer bir muhtarın solda birlik arayışlarını hatırlatması üzerine. güç birliği yapmak için 'üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye kararlı olduklarını' dile getirdi. Sezer, "Demokrasiye inanıyorsak partilerin varlığına saygı duymalıyız. Geçmişte CHP ile SHP birleşmeleri oldu, Halkçı Parti, SODEP birleşmeleri oldu. Ama bu birleşme denen şeyler, birleşme değil, bir tarafın bir tarafı yutması şeklinde gerçekleşti. Kimse oy vermedi. O yüzden diyoruz ki biz, bir güç birliği mutlaka olmalı. Ama iki taraf birbirine saygı duyarak bunu gerçekleştirmeli" dedi.
DSP ile CHP'nin mutlaka işbirliğine gitmesi gerektiğini de vurgulayan Sezer, "Bu konuda basın olmadan Baykal ile baş başa görüşmem lazım" diye konuştu.
Öte yandan, iki partinin birleşmesine ilişkin tartışmalar sürerken Bülent Ecevit döneminde DSP Genel Sekreterliği yapan eski Manisa Milletvekili Hasan Gülay dün CHP'ye katıldı. Törende CHP'liler, DSP lideri Sezer'in Radikal'de yer alan, "CHP'den oy alırız" sözüne tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious