Solda işbirliği tamam

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Baykal - Sezer açıkladı: Solda işbirliği tamam

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP ve DSP arasında 5 Mayıs'tan bu yana süren güçbirliği arayışlarının sonuna gelindi. Baykal ve Sezer 14.35'te biraraya geldi. CHP ve DSP seçimlere birlikte girme konusunda anlaşmaya vardı. Baykal ve Sezer, işbirliği kararını CHP Genel Merkezi’nde açıkladı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, solda güçbirliği kararını açıkladı. İki lider CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. 45 dakikalık bir görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ilk olarak Baykal işbirliği kararını açıkladı. Baykal, "Bir milli çözümü oluşturma doğrultusunda önümüzdeki seçimlerde işbirliği yapma kararını" aldıklarını bildirdi.
"Milletimizin bir büyük rüyasının gerçekleşmekte olduğunu tanık oluyoruz" diyen Baykal, Türkiye’de siyasal yaşamın iki temel siyasi örgütünün, sosyal demokrat, demokratik sol düşüncenin iki saygın, güçlü, tarih içinde önemli sorumluluklar üstlenmiş iki siyasi partisinin tarihi bir adımı birlikte attıklarını söyledi.
Baykal, şöyle konuştu:
"Siyasal yaşamın dağınıklıktan kurtarılması, Anayasamızın temellerine içtenlikle sahip çıkan, halkın sosyal ve ekonomi ezilmişliğine son verme iddiasını yansıtan çağdaş, sosyal demokrat ilkeleri ve değerleri özümsemiş, bir milli çözümü oluşturma doğrultusunda önümüzdeki seçimlerde işbirliği yapma kararını kamuoyumuza açıklıyorlar.
Bu büyük ve tarihi bir bütünleşme doğrultunda atılmış önemli bir adımdır. Bu seçimde iki siyasi parti olarak el ele vereceğiz ve seçimlerde birlikte çalışacağız. Türkiyemize birlikte sahip çıkacağız, ortak ilkelerimize birlikte sahip çıkacağız. Türkiyemizin laik, demokratik bir cumhuriyet olarak,demokratik bir anlayış içinde güçlendirilmesi doğrultusunda birlikte el ele vereceğiz. Bu kararı aldık, içtenlikle aldık." Bu kararın tarihi bir dönüm noktası olduğunu, milletin bir rüyasının gerçekleşmekte olduğunu gösterdiğini kaydeden Baykal, "Bu kararın çok büyük önemi olacağından kuşku duymuyorum" dedi.
Halkın böyle bir kararı çoktandır beklediğini ifade eden Baykal, şöyle devam etti:
"Belki biz biraz geçiktik. Bu gecikmeden dolayı belki vatandaşlarımızı biraz üzdük, biraz kızdırdık. Bütün bunları bugün ifade etme gereğini duyuyorum. Ama güveniyorum vatandaşlarımız bu elde edilen sonuç karşısında hepimizi anlayışla karşılayacaktır. Hepimizi kucaklayacaktır.
Bu kararın alınmış olmasının ne kadar önemli olduğunu görecektir. Bu konuda, bu aşamada bu tercihin ortaya konulmuş olması alınan kararın önemini ortaya koyuyor. Siyasi partilerde böyle büyük tercihlerin güçlüklü alınabildiğini biliyoruz. Bu güçlükleri hep birlikte göğüslemeye çalıştık."

SEZER’İN İŞBİRLİĞİNE KATKISI

Bu sonucu ulaşılmış olmasında DSP Genel Başkanı zeki Sezer’in büyük katkısı olduğunu vurgulayan Baykal, "O’nun emeği, çabası ve vizyonuyla, O’nun sorumluluk duygusuyla" bunu gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Baykal, "Gerçekten kendisine yakışan ve kendisinden beklenen liderlik kimliğini ortaya koymuştur. Küçük tartışmaların üzerine çıkmamızı sağlamıştır. El birliğiyle Türkiye’yi özlediği hedefe ulaştıracak, sorumlu ve cesur kararı cesaretle almıştır. Bundan dolayı Sayın Sezer’i ve DSP yönetimini kutluyorum" diye konuştu.

"ECEVİT'LE KUCAKLAŞMIŞ GİBİYİM"

Baykal, CHP-DSP’nin seçim işbirliği kararı ile büyük bir yolculuğa çıktıklarını belirterek, "Türkiye’de artık çok güzel şeyler olacak" dedi.
Alınan kararın Türkiye’nin geleceği için taşıdığı önemin farkında olduklarını kaydeden Baykal, şöyle konuştu:
"Bu aşamaya çok çok daha önce gelinmiş olmasını isterdim. Bülent Ecevit’in yaşadığı günlerde onunla siyasette kucaklaşabilmeyi hep istemişimdir. Onu o noktada başaramadık. Ecevit’in aramızdan ayrılmış olması, böyle bir siyasi ve insani kucaklaşma özlemimi yerine getirmekten beni mahrum etti. Bunun iç sızını hep taşıyorum.
Şu anda DSP ile bütünleşme doğrultusunda böyle bir adım atıyor olmamız, inanıyorum bu konunun da yeni bir noktaya gelmesini sağlıyor. Kendimi bir anlamda Ecevit ile kucaklaşmış gibi hissediyorum. Bu çıktığımız yeni yolun Ecevit’in Türk siyasi hayatındaki öneminin, değerinin gelecek kuşaklara aktarılması bakımından çok büyük bir fırsat oluşturacağını düşünüyorum. Bu, bu anlamda da bir bütünleşme anlamına geliyor. Sadece iki siyasi partiye değil, bu iki siyasi partinin arkasındaki emekleri, çileleri, çabaları, heyecanları kadroları kaynaştırmış ve bütünleştirmiş olacağımızı umut ediyorum. O nedenle bu bütünleşme anında Bülent Ecevit’i de saygıyla anma gereğini duyuyorum."

RAHŞAN ECEVİT’E ŞÜKRAN...

Baykal, bütünleşme çalışmaları sırasında Rahşan Ecevit’in açıklamalarının kendileri için değer taşıdığını da belirterek, "Şükranlarımı ifade ediyorum" dedi.
Çıktıkları yolu "büyük bir yolculuk" olarak nitelendiren Baykal, şunları söyledi:
"Birlikte bu büyük yolculuğa çıkıyoruz. Türkiye’de artık çok güzel şeyler olacak. Bu birleşme doğrultusundaki adımımız Türkiye’de artık yepyeni, bugüne kadar ihtimal verilmeyen güzel şeylerin olmakta olduğunu bize gösteriyor. Bu bir başlangıçtır. Bundan sonra çok daha güzel şeyler olacaktır. Türkiye’nin önü açılacaktır. Milletimiz, demokrasi içinde cumhuriyete sahip çıkarak, ulusal bütünlüğünü özenle geliştirip, koruyarak dünyadaki hak ettiği yeri almayı başaracaktır. İnsanlarımız emeklerinin karşılığını bu güçlenme sonucunda daha kolay alabileceklerdir. Esnafımızın, çiftçimizin, işsiz gencimizin sorunları daha iyi çözülecektir. Türkiye dürüst bir siyaset anlayışının egemen olduğu bir ülke haline bu oluşumlardan sonra daha kolayca taşınabilecektir. Bütün bunlara güveniyorum. Bu başlangıcın, bu çıktığımız yolculuğun sadece bizi değil, Türkiyemizi daha güzel günlere taşıyacağına inanıyorum, güveniyorum. Sayın Sezer’e, DSP yönetimine içtenlikle teşekkür ediyorum."

"BİZİ BÜTÜNLEŞTİRECEĞİ UMUDU..."

Baykal, bugüne kadar bu seçim işbirliğinin DSP’den bazı arkadaşlarının CHP listesinden, CHP’li olarak aday olmaları suretiyle gerçekleştirileceğinin düşünüldüğünü anımsatarak, bu temel üzerinde bir çalışma yapıldığını vurguladı. Baykal, şöyle konuştu:
"Ama geldiğimiz aşamada ben arkadaşlarıma DSP’deki arkadaşlarımızın partilerinden istifa etmelerine gerek kalmadan, partilerini terk edip CHP’ye üye olmaları talebini onların önüne koymadan, DSP kimliği içerisinde de CHP listelerinden aday olabileceklerini, onların bu şekilde aday olmalarını bizim çok doğal karşıladığımızı ifade ettim. Bu anlayışımızın temelinde bizim çıktığımız yolculuğun bizi ileride bütünleştireceği umudu yatıyor. Bu aşamada kimseyi zorla CHP’lileştirme baskısı ve arayışı içerisinde değiliz. Arkadaşlarımızın parti kimliklerine saygı duyuyoruz. Onların ayrı bir parti kimliğine sahip olması aynı listede aynı partinin milletvekili seçim çalışması içinde işbirliği yapmamıza ve birlikte milletvekili olmamıza engel sayılmayacaktır. Arkadaşlarımız DSP’li kimlikleriyle de listelerimizde yer bulabilecektir. Ve hep birlikte parlamentoya girmeyi umut ediyoruz.
Birlikte parlamentoya girdikten sonra yine siyasi kimlikler ayrı olsa da aynı değer etrafında ve gelecekte bütünleşmeyi öngören bir dayanışma anlayışı içerisinde çalışacağız. Sayın Sezer ile birlikte hedefimizin her iki siyasi partiyi kendi kimliklerinin yansıdığı bir bütünleşme içinde bir araya getirmek olduğunu tespit ettik. Bu tespit artık ortaya çıktıktan sonra bu aşamada ayrı kimliklerin sürdürülmesinde bir sakınca olmadığını, zaten böyle tartışma yaşamadan kabul ettiğimi ifade ettim.
Sayın Sezer de bunu memnuniyetle karşıladı."

"SEZER’İN ADAYLIĞINDAN ONUR DUYARIZ"

Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in bu işbirliği içerisinde milletvekili olmayacağı yönündeki açıklamasından duyduğunu üzüntüyü dile getirerek, şunları kaydetti:
"Bu açıklama bence haklı, doğru ve gerekli değildir. Ama Sayın Sezer’e saygı duyuyorum. Bunu yapmıştır. Ben şimdi burada açıkça ifade ediyorum:
Sayın Sezer DSP’nin genel başkanı olarak DSP kimliğini koruyarak, sürdürerek bizim listelerimizde aday olmayı kabul ederse bundan onur duyarız, gurur duyarız, mutluluk duyarız. Bu bizim açımızdan hiçbir şekilde sorun olmaz. Ben toplumumuzun Sayın Sezer’den böyle bir bekleyiş içinde olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer toplumumuz bu anlayışı da Sayın Sezer’e kabul ettirebilirse bundan çok büyük mutluluk duyarım." Siyasi yaşamının en mutlu olduğunu hissettiği anlarından birisini yaşadığını kaydeden Baykal, "Bunun gerçekleşmesine katkıda bulunan herkesi başta Sayın Sezer teşekkür ediyorum" dedi.

SEZER'İN AÇIKLAMASI

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, seçimlerde işbirliği kararıyla DSP’li adayların, parti kimliklerini sürdürerek CHP listelerinden aday olabileceğini, kendisinin ise milletvekili adayı olmama konusundaki kararını sürdürdüğünü bildirdi.
Sezer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile CHP Genel Merkezi’nde gerçekleştirdiği görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Zeki Sezer, "rejimin, laik demokrasinin, cumhuriyetin ve milli bütünlüğün tehdit altında olduğunu, kendilerinin de tehditleri ortadan kaldırmak üzere güçlü bir yapıyı ortaya koymak istediklerini" ifade etti.
DSP ve CHP’nin seçimlerde işbirliği yapacak olmasının toplumda büyük memnuniyet yarattığını, ekonomiyle ilgili sorunların çözümü için de işbirliğine ihtiyaç bulunduğunu anlatan Sezer, "solda güç birliğinin çok önemli olduğunu" kaydetti.
"Bunu başarabilmenin mutluluğunu yaşıyorum" diyen Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu seçimlerde yapacağımız işbirliği ile DSP’li adaylar, parti kimliklerini sürdürerek CHP listesinden aday olabilecek. Dolayısıyla iki partinin Mecliste bir güç birliği yapmasının önünde hiçbir engel yok. Bu işbirliğinin Türkiye’nin önünü açacağını umutsuzluk duyan insanların yeniden umutlanmasına yol açacağına içtenlikle güveniyorum.
Gecikme, belki sizleri, toplumumuzu biraz üzdü. Ama gecikme dediğimiz de topu topu işte bir hafta... Çok önemli bir süreçten geçiyoruz, bir iktidar projesi ortaya koyuyoruz. Türkiye’yi bugünkü yanlış yönetimden kurtarma projesi ortaya koyuyoruz. Bunun için bir süre ciddi çalışılmasının, olsa olsa ileride olabilecek aksamaları şimdiden aşmak için gerekli bir durum olduğunu değerlendirmek lazım.
Bu süreçte hepimize görevler düşüyor. Milletvekili adaylığı ile ilgili, ifade etmeliyim ki aday olmama kararım net bir şekilde sürüyor. Bu bir ilkedir. DSP’liler ilkelerine sonuna kadar bağlıdır, bu son derece önemlidir bunu da aşabileceğimize inanıyorum." Zeki Sezer, seçimlere işbirliği içerisinde birlikte gitme kararını partilerinin yetkili kurullarına götüreceklerini, kurulların da bu işbirliğini onaylayacağını düşündüğünü belirtti.
Sezer, resmi sürecin başladığını, bugünden itibaren ortak seçim çalışmasının başlayacağını, bu çalışmanın "Türkiye’nin önüne ciddi bir iktidar, sol bir aydınlık alternatifi koyacağını" bildirdi.

NE OLACAK BU SOLUN HALİ?

Baykal, "Ne olacak solun hali' sorusuna şu cevabı verdi: Sosyal demokratların çok iyi düşünülmüş sağlam bir programı vardır. Bu yeni bir süreç başlatacaktır. türkiyemizde artık çok güzel şeyler olacak. Ülkenin aydınlık geleceğine göre yeni yaklaşımların zamanı. Yeni bir dönem başlamıştır."

GÖRÜŞMEYE KİMLER KATILDI?

CHP Genel Merkezi’nde saat 14.35’te başlayan görüşmeye, Baykal ve Sezer’in yanı sıra CHP’den Genel Sekreter Önder Sav ve Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, DSP’den de Parti Meclisi Üyesi Emrehan Halıcı katıldı. Görüşme, basına kapalı devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious