Şölen Çikolata dünyaya açılıyor

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde yerleşik Şölen Çikolata, dünya markası olma hedefi doğrultusunda çalışmalarına hız verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şölen Çikolata Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban, dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı Turquality Destek Programı kapsamına alınan 33 firmadan biri olduklarını kaydetti. Program ile üretimlerinden pazarlamalarına, satışlarından satış sonrası hizmetlerine kadar bütün süreçleri kapsayacak şekilde yönetsel bilgi birikimi, kurumsallaşma ve gelişimlerini sağlamak amacıyla finansal destek sağlanacağını anlatan Çoban, ayrıca, eğitim ve stratejik danışmanlık ihtiyaçlarının da karşılanacağını ifade etti.

Yurt dışında markalaşma yönünde yapacakları harcamaların yüzde 50'sini devletin karşılayacağına işaret eden Çoban, bu programın bir fırsat olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

''Turquality Programı kapsamına Gaziantep'ten giren ilk firmayız, gıda sektöründe de Türkiye'den giren üç firmanın içindeyiz. Şölen, sektöründe lider firmalardan biri. Biz zaten ihracatı seven bir firmayız, 90'dan fazla ülkeye satış yapıyoruz. İhracatta markalaşma ve katma değerin önemini bildiğimiz için markalaşma çalışmamızı uzun zamandır sürdürüyorduk. Program kapsamına alınmamız, dünya markası olma hedefimize ulaşmada bize hız katacak, önümüzü açacak. Rekabet üstünlüğümüzü artıracak. Cirolarımız büyüyecek.''

Çoban, Şölen Çikolata olarak markalaşmayı ilk etapta, yüksek cirolar elde ettikleri ve başarılı oldukları ülkelerde uygulayacaklarını ifade ederek, şöyle dedi:

''Şu an Ortadoğu, Balkanlar, Türk Cumhuriyetlerinde Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Rusya'yı içine alacak şekilde 10 ülkeyi düşünüyoruz. Avrupa'da büyümemizden memnunuz. Ama, şu an orada markalaşmak çok pahalı, zor. Devletin vereceği destek de bizim paralarımız. Heba etmeye hiçbir rızamız olamaz. Onun için ilk etapta güçlü olduğumuz ülkelerde marka çalışması başlatacağız. Gerekli gördüğümüz bölgelerde mağazalaşmayı da düşüneceğiz.''

''İSTANBUL'DA 3. FABRİKANIN TEMELİ ATILDI''

Çoban, 2006 yılını iyi geçirdiklerini, cirolarının yüzde 27 civarında büyüdüğünü ifade ederek, yurt içinde daha iyi büyüdüklerini, ihracatın ise doların YTL karşısında çok değer yitirmesinden dolayı istedikleri gibi geçmediğini belirtti. Çoban, şunları söyledi:

''Ama yine de karlılığımızı koruduk, cirolarımızı yükselttik. Yatırımlara devam ettik. 20 milyon doların üzerinde yatırım yaptık. 2006 sonunda ciromuz 187 milyon dolar civarında oldu, ihracatımız da yüzde 8 büyümeyle 72-73 milyon doları bulacak.''

2007 yılında yüzde 30 büyümeyi hedeflediklerini bildiren İsmail Çoban, ''Umut ediyorum, biz bu hedeflerin de üzerinde gerçekleştireceğiz. 2006 yılında yaptığımız yatırımların faydasını bu yıl göreceğiz. 2007 yılında en azından 20 milyon dolarlık bir yatırım daha yapacağız'' dedi.

Şölen Çikolata'nın üçüncü fabrikasının temelini İstanbul'da attığını belirten Çoban, yatırımı bu yıl tamamlayacaklarını söyledi. Ekonomide herhangi bir kriz beklemediklerini, gelişmelerin iyi olduğunu ve tüketicilerin çikolataya talebinin arttığını belirten Çoban, Türkiye'de 1.5 kilogram olan kişi başına çikolata ve çikolata ürünleri tüketiminin Avrupa'da 8 kilogram olduğuna işaret ederek, değerlendirilecek çok büyük potansiyel olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious