Soli Özel'den Obama'ya tavsiyeler

Soli Özel'den Obama'ya tavsiyeler .9955
  • Giriş : 18.11.2008 / 22:45:00

Özel, ABD'de başkanlığa seçilen Barack Obama'nın yönetimine tavsiyelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği TÜSİAD'ın dış politika danışmanı Soli Özel, ABD'de başkanlığa seçilen Barack Obama'nın Ocak ayında iş başına gelecek yönetimine, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği yolunda ilerlemesine ve Türk demokrasisine tam destek vermeyi öncelik haline getirmesinin yanı sıra, "eşitler arasında" iyi bir diyalog yürütmesi tavsiyesinde bulundu.
ABD'deki Alman Marshall Vakfı'nın (GMF) düzenlediği ve yeni ABD yönetiminde Türk-Amerikan ilişkilerinin ele alındığı bir toplantıda konuşan Soli Özel, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminden sonra belki Amerikan dış politika çıkarlarında önemli bir değişim görülmeyeceğini, ancak Obama yönetiminde, bölgedeki ülkelere yönelik tutumun değişmesi beklentisinin bulunduğunu kaydetti.

Özel, 20 Ocak 2009'da göreve başlayacak Obama yönetiminin, ABD kongresinden hemen 1915 olaylarına ilişkin Ermeni tezlerini destekleyen bir tasarı çıkarması ve olayları "soykırım" olarak nitelendirmesinin, Türk-Amerikan ilişkilerinde "herkesin pişmanlık duyacağı" bir başlangıç yaratacağını söyledi.

Özel, bu ifadeleri Amerikalılar için bir "tehdit veya şantaj" olarak ifade etmediğini, akademisyenin objektif görüşü olarak ortaya koyduğunu vurguladı ve "eğer iki ülke için de işbirliği önemliyse, tasarı, bu ilişkilerden en iyi sonucu alma hedefinize zarar verecektir" dedi.

Soli Özel, ABD'nin Türkiye ile ilişkilerinde daha iyi bir iletişim kanalı oluşturması gerektiğini vurguladı ve bir süper devlet olarak konuşmak yerine "eşitlerin diyaloğunun" daha yararlı bir tutum olacağını belirtti.

Özel, ayrıca terör örgütü PKK ile "Kürt sorunu" arasında ayrım yapılmasının ve her ikisine farklı bakılmasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*