Sollied'in gözü Türkiye'de

Sollied'in gözü Türkiye'de.11339
  • Giriş : 13.02.2008 / 10:28:00

Norveçli teknik direktör Trond Sollied, gönlünün Türkiye'den yana olduğunu ve burada bir takımı çalıştırmak istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa'nın ünlü teknik adamlarından Norveçli Trond Sollied, yaptığı açıklamada, Türkiye'den 3 kulüple görüştüğünü belirterek, ''Çeşitli ülkelerden teklif aldım. Turkcell Süper Lig'de aralarında bir İstanbul takımının da bulunduğu 3 kulüple görüşüyorum'' dedi.

Türkiye'den 3 takımla görüştüğünü, ancak isimlerini gizli tuttuğunu ifade eden Sollied, şöyle devam etti:

''Ayrıca Ortadoğu'dan bir milli takımdan ciddi olarak bana teklif var. Almanya Birinci Ligi'nden 2 takımdan da somut teklif geldi, ancak henüz kabul etmedim. Benim gönlüm Türkiye'de bir takımı çalıştırmak. Türk futbolu son 10-15 yılda ilerleme kaydetti. Türk futbolcusu kişisel olarak çok güçlü. Tabi bu bir artıdır. Ancak Türkiye'de yakından izlediğimiz Fenerbahçe ve Galatasaray gibi takımların ve ligin en büyük sorunu kollektif Futbol ve alan futbolu. Türkiye bir türlü alan futbolunda ilerleme kaydetmiyor. Dünyada alan futbolu oynamayan takımlar modern futbolda başarılı olamıyor. Bu olayı geçen yıla kadar çalıştırdığım Yunan takımı Olympiakos'da yaşadım. İlk geldiğimde alan futbolu diye birşey yoktu. Ancak bu kulübe bu sistemi yerleştirmeyi başardım. Takımın yaş ortalamasının yüksek olması nedeniyle Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası'nda başarılı olamadık.''

Türkiye'nin çok güzel bir ülke olduğunu vurgulayan Sollied, görüştüğü kulüplerle anlaşması durumunda Türkiye'de alan futbolunu yerleştirerek, devrim yapacağını iddia etti.

Alan futbolunun profesörü olarak bilinen Sollied'in konuyla ilgili kitabı, Almanya, Fransa, Hollanda Belçika ve Yunanistan Futbol Federasyonları tarafından önerilen bir yayın. Önerilen kitap ayrıca, İngiltere ve ABD'de de binlerce antrenör tarafından ilgiyle okunuyor.

-GENÇLERBİRLİĞİ-

Sezon başında Gençlerbirliği ile görüşen, ancak son andaki gelişmeler nedeniyle anlaşmadan vazgeçen Sollied, bu konuya da açıklık getirdi.

Norveçli Teknik Direktör Sollied, Türk basınında çıkan ''Eşi gelmek istemiyor'' haberinin doğru olmadığını belirterek, ''Ben ve eşim Türkiye'yi çok seviyoruz. Asıl neden, Gençlerbirliği'nin anlaştıktan sonra sözkonusu miktarı düşürmesidir. Bu nedenle kabul etmedim'' dedi.

-TÜRKİYE'Yİ TANIYOR-

Türkiye'yi iyi tanıdığına inandığını, birçok kez Türk takımlarına ve Türk Milli Takımı ile karşı karşıya geldiğini anlatan tecrübeli teknik adam, ''Galatasaray'a karşı hem antrenör, hem de oyuncu olarak görev aldım. Ayrıca milli takımla Türkiye'ye karşı oynadım'' diye konuştu.

Öte yandan, Sollied, 1991 yılında Norveç'in Rosenborg, 1992-1996 yılları arasında yine Norveç'in Bodo Glimt, 1997 yılında tekrar Rosenborg, 1999 yılında Belçika'nın AA Gent, 2000-2005 arasında Belçika'nın Brugge takımını çalıştırdı. Brugge ile 3 kez Belçika Ligi'nde şampiyonluğu ulaştı. 2006-2007 sezonunda Yunanistan'ın Olympiakos kulübünde görev yapan Norveçli teknik adam, şu anda Belçika Birinci Lig takımlarından AA Gent'in teknik direktörlüğünü yapıyor. AA Gent ekibi ligde, 34 puanla 6. sırada bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious