Solomon Adaları 3 metre yükseldi

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Deprem ve tsunamilerle sarsılan Solomon Adaları eski seviyesine göre 3 metre yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

The Independent gazetesinde bugün çıkan habere göre, Büyük Okyanus'un güneyinde 2 Nisan günü meydana gelen 8.0 şiddetindeki deprem sonucu tsunami felaketi yaşayan ada 3 metre yükseldi. Değişim nedeniyle bölgedeki mercan kayalıkları ölmeye başladı.

Gazetenin haberine göre, Solomon Adaları'nın batısında yer alan Ranongga Adası'nda bulunan bozulmamış mercan kayalıkları 70 metrelik bir alanda su yüzüne çıktı. Köylerin bir kısmını tamamen yok eden ve 30 - 40 arasında insanın ölmesine sebep olan tsunami felaketi sonucu kayalıkların üzerinde çürüyen balıklar adalarda ağır ve pis kokunun yayılmasına sebep oldu. Yükselen kara nedeniyle su altındaki renkli, parlak ve canlı mercanlar açığa çıktı. Hızla kuruyan mercanlar bölge halkının ayakları altında ezilip parçalanmaya başladı. Ranogga Adası'nda yaşayan Harison Gago ismindeki bir köylü "Ada deprem nedeniyle neredeyse ikiye ayrılacaktı. 50 santimetrelik bir yarık oluştu" dedi. Aynı adada balıkçılık yapan Hendrik Kegala ise "Depremden sonra su altı dalışı yaptım. Kıyı boyunca uzanan 500 metrelik bir büyük bir yarık tespit ettim" diye konuştu.

Depremden önce Batı Solomon Adalarındaki mercan kayalıkları dünyanın en güzel mercan kayalıklarına sahip olan yer olarak biliniyordu. Su altı turizminin çok gelişmiş olduğu adalarda tahrip olan mercanların tekrar eski güzelliklerine kavuşmasının bir kaç yıl alabileceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious