Solona, Rice'ın açıklamalarından memnun

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın İran'la doğrudan müzakerelere başlamasıyla ilgili açıklamalarını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Solona, "ABD yönetiminin bu önemli açıklaması, müzakereler sonucunda İran'la karşılıklı güven içerisinde yeni ve katılımcı bir ilişki kurmak konusundaki umutlarımızı güçlendiriyor" şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği, İran'a nükleer faaliyetlerini durdurması karşılığında önerilecek teşvik paketini görüşmeye devam ediyor.

ÖN ŞART: URANYUM ZENGİNLEŞTİRME FAALİYETLERİNİN DURDURULMASI

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, bugün uranyum zenginleştirme ile ilgili tüm faaliyetlerini durdurması halinde İran'la müzakerelere başlayabileceklerini ifade etti.

Rice, İran tamamen ve doğrulanabilir şekilde zenginleştirme faaliyetlerini durdurursa, diplomatik çözüme bağlılığımızın altını çizmek ve sürecin başarı ihtimalini arttırmak amacıyla, ABD Avrupa Üçlüsü ile İran temsilcileriyle görüşmek üzere masaya oturacaktır" ifadelerini kullandı. Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'nin İranlı öğrenciler tarafından basılmasından sonra iki ülke arasındaki ilişkiler kopmuştu.

İranlı yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmalarının söz konusu olmadığını vurgulamıştı. Fakat Rice'ın son açıklamasına İran yönetiminden henüz bir tepki gelmedi.

İran'la müzakerlere yeşil ışık yakan Condoleezza Rice, İran rejiminin nükleer silah elde etmeyi amaçlayan mevcut tutumunu sürdürmesi halinde, çok büyük bedel ödeyeceği tehdidinde bulundu. Rice, askerî müdahaleyi kaseteden 'tüm seçenekler masada' ifadesini de tekrarladı.

Rice'ın Viyana'da İran'a nükleer faaliyetlerini durdurması karşılığında önerilecek teşvik paketiyle ilgili yapılacak görüşmelere katılmak üzere bu kente gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious