Somali korsanları yakalandı

Somali korsanları yakalandı.6302
  • Giriş : 31.10.2007 / 13:44:00

Somali açıklarında dün kaçırılan geminin mürettebatı, korsanları etkisiz hale getirip, kontrolü yeniden ele geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çatışma sırısında yaralanan mürettebatı ABD askerleri tedavi etti.

Önceki gün Japon bandıralı geminin kaçırılmasından sonra dün de G.Kore gemisi Somali açıklarında korsanların saldırısına uğradı. Gemiyi önce ele geçiren korsanların, mürettebatın karşı saldırısı ile etkisiz hale getiridiği bildirildi. Bölgedeki korsan faaliyetlerini bağımsız olarak izleyen Doğu Afrika Denizciler Yardım Programı Başkanı Andrew Mwangura, Kuzey Kore bandıralı geminin 22 kişi olduğu tahmin edilen mürettebatının, gemiyi dün geç saatlerde ele geçiren 8 silahlı saldırganı, çatışmaya girerek etkisiz hale getirdiğini kaydetti. Mwangura, daha önceki haberlerde Güney Kore bandıralı olarak duyurulan geminin, mürettebat tarafından Mogadişu limanına geri dönmek üzere yönlendirildiğini söyledi.

Merkezi Londra'da bulunan uluslararası bir izleme kuruluşu, bu ay içindeki bir raporunda, bu yılın ilk 9 ayında korsan saldırılarının, başta Somali ve Nijerya açıkları olmak üzere dünya çapında yüzde 14 arttığını bildirdi. Korsan faaliyetlerinin en çok görüldüğü bölgedeki Somali sularında düzenlenen saldırı sayısının geçen yıla göre bu yıl 8'den 26'ya çıktığı ve bazı gemi kaçırma olaylarının ölümlere yol açtığı kaydedildi.

ABD 5. Filosu sözcü yardımcısı Yüzbaşı John Gay, USS James E. Willams destroyerinin, gemilerini kaçıran korsanları etkisiz hale getirirken yaralanan Kuzey Koreli denizcilere yardım ettiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious