Somali'de Ağustos ayında 200 sivil öldü

  • Giriş : 02.09.2007 / 21:33:00

Somali’de faaliyet gösteren bir insan hakları kuruluşu, geçen ay başkent Mogadişu’da meydana gelen şiddet olaylarında 200 sivilin öldüğünü, 400’ünün yaralandığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Elman İnsan Hakları Grubu Başkanı Sudan Ali Ahmed, söz konusu rakamları hastanelerden, yöre sakinlerinden ve cenaze kayıtlarından elde ettiklerini söyledi.
Sudan Ali Ahmed, silahlı kişiler ya da isyancı grupların hükümet ya da Etiyopya askerlerine saldırılar düzenlediğini, bu saldırılara ateşle cevap verildiğini, ancak kurbanların her zaman siviller olduğunu ifade etti.
Somali’de, El Kaide ile bağlantısı olduğu belirtilen bir grup, başkent Mogadişu ile ülkenin güneyini 6 ay boyunca denetimi altında tutmuş, Aralık ayında hükümet güçleri Etiyopya askerlerinin desteğiyle bu bölgelerde denetimi yeniden sağlamıştı.
Söz konusu radikal gruptan geride kalanların Irak’takine benzer bir direniş başlattığı, hemen her gün yollara yerleştirilen bombaların ya da mayınların patladığı ve el bombalı saldırılar düzenlendiği kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious