Somali'de aşırı dinciler bir kenti ele geçirdi

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Somali'nin liman kenti Kismayo'da, kenti ele geçiren köktendinci "Şeriat Mahkemeleri İttifakı" milislerine karşı yapılan protesto gösterisinde ateş açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kisnayo'da bu sabah, kentin ele geçirilmesine karşı düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı gösteride, militanların açtığı ateş sonucu 2'si çocuk bazı göstericiler yaralandı. AFP'ye bilgi veren bir görgü tanığı da 2 kişinin öldüğünü iddia etti.
Sokakları dolduran göstericilerin İslam karşıtı sloganlar attığı, "Şeriat Mahkemeleri istemiyoruz" diye bağırdığı, lastik yakarak taş attıkları belirtildi.

Kismayo sakinlerinden biri, dün kenti tek kurşun atmadan ele geçiren milislerin Somali bayrağını indirip yakmasıyla gerilimin tırmandığını söyledi.

Bu arada, kentin çeşitli yerlerinden de silah sesleri geldiği belirtildi. Kismayo'ya aşırı dinciler yaklaşırken, kentin kontrolünü sağlayan geçici hükümetin Savunma Bakanı Barre Hiraale kendisine bağlı yüzlerce milisi kentten çekti.
Şeriat mahkemeleri lideri Şerif Ahmet, BBC'ye yaptığı açıklamada, milislerinin kentin etrafında ve içinde olduğunu doğruladı. Binlerce kişinin son günlerde kenti terk ettiği, kentteki bazı kesimlerinse milislerin girmesiyle sokaklarda kutlama yaptığı belirtiliyor.

Somali geçici yönetimi, Hartum'da yapılan müzakereler sırasında İslamcı unsurlarla varılan, toprak genişletilmesini durduran ve ateşkesi sağlayan anlaşmanın ihlal edilmesine ses çıkarmadı.

Diktatör Muhammed Siyad Berri'nin iktidardan uzaklaştırıldığı 1991 yılından beri, istikrarlı ve güçlü bir merkezi yönetim kurulamayan Somali'de, 2004'te BM'nin desteğiyle geçici bir hükümet kurulabildi. Ancak ülkede asayişi yeniden kurması beklenen mevcut geçici hükümet, yalnızca Baidoa kentini kontrol edebiliyor. Şeriat Mahkemeleri İttifakı'ysa 1991'den bu yana iç savaşın hüküm sürdüğü Somali'deki etkisini tüm ülkeye yaymaya devam ediyor. Haziran ayında başkent Mogadişu'yu ele geçiren aşırı dinciler, denetim alanlarını ülkenin güneyine yayıyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious