Somali'de çatışma: 45 ölü

Somali'de çatışma: 45 ölü.18595
  • Giriş : 23.05.2009 / 08:49:00

Somali'nin başkenti Mogadişu'da hükümet güçleriyle isyancılar arasındaki şiddetli çatışmalarda, aralarında sivillerin bulunduğu en az 45 kişinin öldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yerel Elman Barış ve İnsan Hakları örgütü başkan yardımcısı Ali Yasin Gedi, Mogadişu'da bugünkü çatışmalarda 28'i sivil, en az 45 kişinin öldüğünü, 182 kişinin yaralandığını kaydetti.

Bu arada, yerel bir radyo kanalı, bir muhabirlerinin işe gelirken çapraz ateş arasında kalarak öldüğünü açıkladı.

Hükümet güçlerinin, isyancıların karargahlarına yönelik saldırısından sonra başkent genelinde şiddetli çatışmaların olduğu bugün, ülkede son aylardaki en büyük can kaybının meydana geldiği belirtiliyor.

Görgü tanıkları gündüz saatlerinde, çatışmaların aşırı dinci Eşşebab örgütünün kalesi olarak gösterilen Bakara Pazarı bölgesinde yoğunlaştığını ve şiddetli çatışmalar yüzünden evlerinden çıkamadıklarını açıklamıştı.

Somali'de Eşşebab'la birlikte eylemler düzenleyen Hizbulislam adlı örgütün sözcüsü Hasan Mehdi de askerlerin kendi mevzilerini de vurduğunu söylemişti. Mehdi, Eşşebab ve Hizbulislam'ın karşı saldırıya geçtiğini, bazı yerlerde askerleri püskürttüklerini iddia etmişti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Mogadişu'daki çatışmalar nedeniyle son iki hafta içinde 49 bin kişinin başkenti terk ettiğini kaydediyor.

Yaklaşık 18 yıldır iç savaşın sürdüğü Somali'de, 2007 yılından bu yana çatışmalarda 17 bin 700 sivilin hayatını kaybettiği, 1 milyondan fazla sivilin evlerini terk ettiği, 3 milyon Somalilinin de acil gıda yardımlarıyla yaşadığı bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*