Somali'de iç savaşa doğru

Somali'de iç savaşa doğru.5731
  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Merkezi otoritenin olmadığı Somali; Etiyopya ve Eritre'yi hatta Sudan'ı da kapsayacak bölgesel bir savaşa doğru sürükleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Somali Cumhurbaşkanı Abdullah Yusuf tarafından, ülkede kontrolü sağlayamadığı için 7 Ağustos'ta dağıtılan hükümet yeniden şekillendirildi. Başbakan Ali Muhammed Gedi'nin yeni kabinesi 31 kişiden oluşuyor.

Yeni hükümeti de bekleyen en önemli tehdit olarak başkent Mogadişu da dahil ülkenin güneyinin önemli bir kısmını elinde bulunduran İslami Mahkemeler Birliği (İMB) adlı muhalif örgüt bulunuyor. İMB, ABD'nin tüm çabalarına rağmen, başkent Mogadişu ve çevresindeki bölgeleri ele geçirerek Washington için büyük bir fiyasko oluşturmuştu. ABD'nin İMB'nin ilerleyişini durdurmak için kendisine yakın örgütlere milyonlarca dolar parasal yardımda bulunduğu belirtiliyor.

Son olarak da ABD'nin İMB'nin ilerleyişini durdurmak için Etiyopya'nın Somali topraklarına girmesini istediği öne sürülüyor. Önceki gün Somali topraklarına giren Etiyopya birlikleri geçici hükümet merkezinin bulunduğu ülkenin güneyindeki Baydoa kentine doğru ilerliyor.

Kenya'da yıllarca süren görüşmeler sonrası iki yıl önce Somali parlamentosunun oluşturulması konusunda anlaşmaya varılmış ve parlamento da Kenya sınırına yakın Baydoa kentine taşınmıştı. Ancak başta ABD ve Etiyopya olmak üzere dış güçlerin desteğiyle ayakta durduğu belirtilen Somali hükümetinin ülkede kontrolü sağlamasının zor olduğu ifade ediliyor. Hükümet ancak Baydoa ve çevresindeki dar bir alanda kontrolü sağlayabiliyor.

Yeni oluşturulan hükümette de muhalif İMB'ye yer verilmemesinin ülkedeki kaosu daha da derinleştirmesinden endişe ediliyor.

Etiyopya'dan destek alan Somali hükümeti, İMB'nin de Etiyopya'dan bağımsızlığını kazanan fakat halen bu ülke ile savaş durumunda bulunan rakibi Eritre'den askeri yardım aldığını öne sürüyor. İMB geçtiğimiz haziranda ortaya çıkmış ve ABD yanlısı grupları püskürtmüştü.

İç savaştan sonra ülkenin kuzeyindeki Somaliland bölgesi ülkenin geri kalan kısmından ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş ve bölgede istikrarı kısa sürede sağlamıştı.

Ülkenin geri kalan kısmı ise kabileler ve gruplar arası mücadelelere sahne olurken, komşu ülkelerin de hesaplaşma arenasına dönüşmüştü. Özellikle Etiyopya ve Eritre Somali üzerinden mücadele ederken, Eritre'nin Sudan'ın doğusunun bağımsızlığı için mücadele eden Beja gerillalarına yardım etmesi, Sudan'ın da denklemin içinde yer almasına sebep oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious