Somali'de komuta Türkiye'ye geçti

Somali'de komuta Türkiye'ye geçti.9463
  • Giriş : 04.05.2009 / 23:03:00

Aden Körfezi'nde deniz haydutluğuna karşı oluşturulan Birleşik Görev Kuvveti'nin komutanı Türkiye'ye geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi web sitesinde yer alan açıklamaya göre; Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi'nde, deniz haydutluğu ile mücadele etmek maksadıyla uluslararası harekat kapsamında Birleşik Deniz Kuvvetleri (Combined Maritime Forces-CMFS) bünyesinde, 1 Ocak 2009'da kurulan Birleşik Görev Kuvveti'nin (Combined Task Force-CTF 151) komutası dün Türkiye tarafından devralındı.

13 Ocak 2009 tarihinden itibaren ABD tarafından icra edilen CTF 151 Komutanlığı görevi, 3 Mayıs-15 Ağustos 2009
tarihleri arasında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nca görevlendirilen Tuğamiral E.Caner Bener tarafından yürütülecek.

Bu kapsamda görev devir teslim töreni, dün Bahreyn Manama'daki Birleşik Deniz Kuvvetleri Karargahı'nda gerçekleştirildi. Törene Bahreyn Deniz Kuvvetleri Komutanı'nın yanı sıra ABD 5.Filosu ve Birleşik Deniz Kuvvetleri Komutanı ile koalisyonda görev yapan ülkelerin temsilcileri katıldı. Çok uluslu olarak teşkil edilen Tuğamiral E.Caner Bener'in komutasındaki CTF 151 Karargahı'nda Türk Deniz Kuvvetleri'nden de 6 subay ve 2 astsubay görev alacak. Ayrıca, Bahreyn'de bulunan CMF Karargahı'nda irtibat personeli olarak 2 subay görev yapıyor.

CTF 151 tarafından icra edilen harekata hali hazırda Türkiye, ABD, Singapur ve Kore Cumhuriyeti'nden tefrik edilen gemilerce destek sağlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*