Somali'de şeriat ilan edilecek mi?

Somali'de şeriat ilan edilecek mi?.18595
  • Giriş : 19.02.2009 / 20:20:00

Somali'de dini liderler, yeni hükümete, ülkede şeriat ilan etmesi için 120 gün süre tanıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Somali'de dini liderler, yeni hükümete, şeriat ilan etmesi için 120 gün süre tanıdı.

Başkent Mogadişu'da toplanan Somali Ulema Islah ve Uzlaşma Konseyinin Başkanı Şeyh Beşir Ahmed Salad, parlamentonun 120 gün içinde toplanarak şeriat ilan etmesi gerektiğini söyledi.

Salad, ancak bu yasanın, ülkeyi daha önce yöneten El Şebab'ın uygulamak istediği kadar katı kurallar içermemesi gerektiğini kaydetti.

Eski Şeriat Mahkemeleri mensubu olan din adamlarından oluşan konsey, başkentteki Afrika Birliği barış gücü askerlerinin çekilmesini de istedi.

Somali parlamentosu, geçen ay Şeyh Şerif Ahmed'i devlet başkanlığına seçmiş, başbakanlığa da Ömer Abdürreşid Ali Şarmarke getirilmişti.

Somali'yi 2006'nın ikinci yarısında yöneten Şeriat Mahkemeleri Koalisyonunun askeri kanadını oluşturan El Şebab, Şeriat Mahkemeleri yönetimini deviren Etiyopya destekli Somali hükümet güçleri ve Etiyopya askerlerine karşı savaşıyordu.

Etiyopya askerlerinin geçen ay Somali'den ayrılması ve BM'nin arabuluculuğunda yürütülen barış sürecine rağmen, sertlik yanlısı İslamcı isyancılar mücadeleye devam edeceklerini ilan etmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*