Somalili gruptan BM'ye sert tepki

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Başkent Mogadişu da dahil Somali'nin güneyinin hemen hemen tamamını ele geçiren İslami Mahkemeler Birliği, yedi ülkeden silah desteği aldığı yönünde BM tarafından ortaya atılan iddiaların tamamen uydurma olduğunu duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İslami Mahkemeler Konseyi'nin Başkanı Şeyh Hasan Tahir Üveys, raporun herhangi bir geçerliliğinin olmadığını, tamamen uydurma olduğunu ifade etti.

1992 yılında uygulanmaya başlanan Somali'ye silah ambargosunu delen ülkelerin başında Etiyopya ve Eritre'nin geldiği vurgulanan raporda Somalili grubun Lübnan'da İsrail'e karşı savaşan Hizbullah örgütünden de yardım aldığı öne sürülüyor. Mısır, Cibuti ve Libya gibi ülkelerin Eritre yoluyla muhalif gruba yardım ettiği öne sürülen raporda, Somali'nin güneyinin büyük bir kısmını ele geçiren İslami Mahkemeler Birliği'nin İran ve Suriye'den de destek aldığı iddia ediliyor.

Fakat diplomatik gözlemciler raporu hazırlayan dört kişiden ikisinin ABD ve Kenyalı olmasının raporun tarafsızlığına gölge düşürdüğünü belirtiyor. Kenya Somali iç savaşında aktif olarak BM tarafından tanınan ancak ülkede hiçbir etkinliği bulunmayan ve Etiyopya tarafından korunan Baidoa'daki hükümeti destekliyor.

Raporda Somalili İslami Mahkemeler Birliği ile Hizbullah arasındaki ilişki, Hizbullah'ın bu örgüt mensuplarını eğittiği şeklinde yer alıyor.

BM raporunda İslami Mahkemeler Birliği'ni desteklediği öne sürülen ülkeler Eritre, Mısır, Suudi Arabistan, Libya, Sudan ve Cibuti olarak sıralanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious