Son 1,5 aylık asayiş operasyonları

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

İstanbul'da son 1,5 ay içerisinde aydınlatılan Asayişe yönelik suçlarla ilgili 15 bin 184 kişinin yakalanarak gözaltına alındığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zanlılarla birlikte ele geçirilen malzemeler arasında, kolleksiyonculuk yapan doktor Kazım Ertürk'e ait, Fatih Sultan Mehmet tarafından bastırılan ilk para ile Sultan Abdülmecid'e ait 2 adet nişan dikkat çekti. Ertürk'e ait olduğu belirtilen ve değeri trilyonlarla ölçülemeyen çok sayıda tarihi eser ve ziynet eşyasının da ele geçirildiği öğrenildi.
İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ogün Toprak, 9 Kasım 2006 ile 24 Aralık 2006 tarihleri arasında asayişle ilgili aydınlatılan suçlar, yakalanan kişiler ve ele geçirilen malzemeleri açıkladı.

Açıklamanın en ilgi çeken konusu, Bağdat Caddesi'nde ikamet eden ve kolleksiyonculuk yaptığı öğrenilen doktor Kazım Ertürk'ün kolleksiyonunda bulunan eserlerin gasp edilmesi ve suçun polis tarafından aydınlatılması oldu. Kendilerini çiçekçi olarak tanıtarak eve girdikleri belirtilen zanlıların, Ertürk'e ait bütün kolleksiyon eserlerini gasp ederek kaçtıkları öğrenildi. Polis tarafından yapılan araştırmalar sonunda düzenlenen operasyonda 32 kişinin gözaltına alındığı, bu kişilerden 13'ünün adliyeye sevk edildiği ve zanlılardan 6'sının tutuklandığı öğrenildi. Geçtiğimiz hafta bir internet kafeden avukat Osman Karahan tarafından kaçırıldığı ve bu olayla ilgili olarak Karahan'ın adliyeye sevk edilmesine neden olan Ahmet Gündüz'ün de tutuklananlar arasında olduğu öğrenildi.

Doktor Ertürk'ten gasp edildiği ileri sürülen tarihi değeri olan yüzlerce eserin, bu operasyonda ele geçirildiği öğrenildi. Fatih Sultan Mehmet tarafından bastırılan ilk altın para, üzerinde Sultan Abdülmecid'e ait Tuğra bulunan 2 adet nişan, eserler arasında en ilgi çekeni oldu. Osmanlı İmparatorluğu ve Eski krallıklara ait çok sayıda sikke, para ve ziynet eşyasının ele geçirildiği kaydedildi.

Sipariş üzerine hırsızlık yaptıkları ileri sürülen 4'ü kadın 50 kişinin, 14 ayrı ilçede 63 farklı adrese yapılan eş zamanlı operasyonla ele geçirildiği öğrenildi. Zanlıların, Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Adliyesi'ne sevk edildikleri açıklandı. Bu kişilerin üst ve ev aramalarında 3 adet tabanca, 15 adet çalıntı otomobil, 149 gram esrar maddesi, 25 adet oto teybi, 4 adet bilgisayar, 11 adet plazma Tv, 47 adet cep telefonu, 34 adet elektronik malzeme, 815 adet tekstil ve parfümeri eşyası, oto hırsızlığı için özel yapılmış 42 adet anahtar ele geçirildiği ifade edildi.

İstanbul'da son 45 gün içerisinde gasp, kapkaç ve yankesicilik, hırsızlık, dolandırıcılık ve suç eşyasını bilerek almak gibi mala karşı işlenen toplam 2 bin 173 adet suçun aydınlatıldığı belirtildi. Öte yandan cinayet, yaralama, darp, kolluk güçlerine karşı koymak, tehdit, fuhuş, kumar, rüşvet, insan ticareti ve ateşli silahlar kanununa muhalefet etmek gibi 3 bin 864 şahsa karşı işlenen suçun aydınlatıldığı açıklandı. Şahıs ve mala karşı işlenen toplam 6 bin 37 suçla ilgili olarak 8 bin 732 kişinin yakalanarak gözaltına alındığı ve haklarında yasal işlem yapıldığı kaydedildi. Bu kişilerin yanısıra hakkında yakalama kararı bulunan 2 bin 365 kişi ve firarda olan 4 bin 87 hükümlüyle birlikte toplam 15 bin 184 kişinin adli makamlara sevk edildiği öğrenildi.

Yakalanan kişilerin üzerinden ve adreslerinde yapılan aramalarda 701 adet tabanca, 2 adet uzun namlulu silah, 226 adet kurusıkı tabanca, 24 adet av tüfeği, 358 adet delici ve kesici alet, 188 adet genç çalıntı otomobil, 721 adet çalıntı otomobil, 377 bin 869 sahte ABD doları, 8 bin 295 Euro ile çok sayıda elektronik eşyanın ele geçirildiği açıklandı. Öte yandan, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından kumarla ilgili bir baskında iki rulet masası ile oyun malzamalarının ele geçirildiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious