Son 10 yılda görev başında ölen polislerin bilançosu!

  • Giriş : 25.02.2006 / 00:00:00

Kredi kartı borcu yüzünden TBMM Şeref Salonu'nda intihar eden Polis Memuru Bayram Kafalı'nın durumu, polislerin çalışma şartlarını ve mesleki zorlukları bir kez daha ülke gündeme taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da sunulan raporda çalışma sürelerinin aşılması ve diğer nedenlerden son 10 yılda emniyet teşkilatı mensuplarından 2 bin 498 kişinin intihar veya meslek hastalıklarının yanısıra görev sırasında öldüğü belirlendi.

Araştırmaya göre son 10 yılda emniyet teşkilatı mensuplarından 309'u intihar etti. 406'sı görev esnasında ve bin 783'ü meslek hastalıkları neticesinde yaşamını yitirdi. İşin zorluğundan bin 347 kişi istifa ederken, 612 çalışan da görev malülü oldu. İncelemede her yıl gerçekleştirilen hesaplamalara göre bir bir memur ortala a bin 700 saat çalışıyor. Polislerin çalışma süreleri ise 3 bin 400 saati buluyor.

'Dünya Polis Ansiklopedisi'nin Türkiye bölümünü yazan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Aydın, 150 yıllık geçmişe sahip olan Türk polisinin intihara sürüklenecek kadar ciddi sorunlarla boğuştuğunu vurguladı.

15 yıldır Türk polisi üzerinde akademik çalışmalar yapan ve doktara tezi hazırlayan Aydın, polisin güncel sorunlarının doğal olarak güvenlik hizmetlerinde başarıyı ve kaliteyi de olumsuz etkilediğini ileri sürdü.

Aydın, polisin mevzuat, ücret ve diğer maddi haklar, mesai, çalışma ortamı, tayin-terfi, aile hayatı, motivasyon ve psikolojik durumu gibi maddi manevi sorunları üzerinde durdu. Sunduğu güvenlik hizmetinin toplumdaki yeri ve öneminin büyüklüğüne rağmen polise gereken önemin verilmediğini iddia eden Prof. Dr. Aydın, polisin genel güvenlik hizmetlerinin dışında tebligat, özel kişi, kurum ve organizasyonlarda koruma, adres tespiti, hasta nakli ve büro işlemleri gibi çok sayıda işle meşgul olduğunu hatırlattı.

Birçok yasa, tüzük ve yönetmeliğin polise oldukça fazla görev yüklediğini ifade eden Aydın, bu durumun yetki sonusunda büyük bir kargaşaya yol açtığını kaydetti. Polisin can güvenliği pahasına bir görevi yürütürken iyi bir maaş veya yaz-kış sağlıklı alabilecek giyim-kuşam haklarından yararlanmadığını açıklayan Aydın, bunun yanında maddi ve manevi sorunların da polisin iş verimini düşürdüğünü anlattı.

Bireysel silah kullanımının yaygın olduğu Türkiye'de polisin genellikle silah kullanmaktan çekindiğini aktan Aydın, "Bu çekinme yetkinin sınırlarını ve kullanılma şeklini bilmemekten kaynaklanıyor. Ayrıca bir olayda silah kullanma yetkisine başvurmaktan dolayı soruşturmaya maruz kalacak olursa mahkemede derdini anlatamama korkusunu da polisi yıldırıyor." açıklamasını yaptı.

Mesai durumu ve çalışma ortamının da özellikle polis için ciddi sıkıntılara yol açtığını belirten Aydın, şu bilgileri verdi: "Yer yer 12-24 ya da 12-36 saat uygulaması olsa da, polis örgütünde yaygın olarak üst üste 12 saat çalışılıp 12 saat dinlenilir. Polislik mesleğinin genellikle uzun süren işlemler gerektirdiği, dolayısıyla Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) standartlarına göre normal çalışma süresi olan 8 saat genellikle yetmeyebilir. Ancak bu uygulamanın adeta sürekli olması ve üstelik sık sık da 'ikinci emre kadar çıkış yasağı' uygulaması, personel açısından çekilmez hale geliyor. Ortalama günde 10 saatten fazla mesai yapar, genelde öğle yemek araları bile yoktur ve haftada sadece bir gün tatil yapar, ancak bu çalışma sürelerine karşılık diğer memurlardan yüzde 30 kadar daha az ücret alır."

Polisin taşıdığı riske değer bir şekilde korunmadığı, uygun ortamlarda çalıştırılıp, barındırılmadığını öne süren Aydın, yaşanan motivasyon eksikliğinin son yıllarda polis eğitim kurumlarında giderilmeye çalışıldığını bunun olumlu bir gelişme olduğunu bildirdi.

Polislik mesleğini icra edenlerin düzenli bir aile hayatı olmadığını iddia eden Prof. Dr. Aydı, "Mesleğin özelliği gereği, bazen personelin günlerce, hatta haftalarca ailesinden uzak yerlerde görev yapması gerekebilir. Bu nedenle, personelin kendisi ve aile bireylerinin personelin mesleki durumunu bilmesi ve buna göre hareket edip, iyi bir aile yönetimi sergilemesi ve dolayısıyla sorunlara yol açmaması gerekir." şeklinde konuştu.

"Kısaca maaşı yüksek olmayan polisin morali de yüksek olmayacak" diyen Prof. Aydın, bunun giderilmesi için adım atılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious