Son 10 yılda Türk medyasının özgürleştiği bildirildi

Son 10 yılda Türk medyasının özgürleştiği bildirildi.24586
  • Giriş : 01.03.2008 / 20:20:00

İnsanımıza hakaret içeren karikatürleri yayınlayan bazı medya kuruluşlarının iddiası çürütüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Gazeteciler Birliği Koordinatörü ve BBC muhabiri William Horsley, Türkiye'nin son on yıllık zaman diliminde medya özgürlüğü alanında hiç de yabana atılmaması gereken bir ilerleme kaydettiğini belirterek şunları söyledi:

90'lı yıllar boyunca Türkiye' de yaklaşık 40 gazeteci kimliklerinden ötürü öldürüldü, yine sayısız gazeteci yaptıkları haber yada açıklamalar yüzünden yıllarca hapis cezasına mahkum edildi. 2000'lerde ise durum eskiye nazaran çok daha farklı bir noktadadır' şeklinde konuştu.

Avrupa Gazeteciler Birliği Koordinatörü ve BBC muhabiri William Horsley, 'Türkiye'nin son on yıllık zaman diliminde medya özgürlüğü alanında hiç de yabana atılmaması gereken bir ilerleme kaydettiğini belirterek, 90'lı yıllar boyunca Türkiye'de yaklaşık 40 gazeteci kimliklerinden ötürü öldürüldü, yine sayısız gazeteci yaptıkları haber ya da açıklamalar yüzünden yıllarca hapis cezasına mahkum edildi. 2000'lerde ise durum eskiye nazaran çok daha farklı bir noktadadır' dedi.

Avrupa Gazeteciler Birliği, 28 Şubatta Brüksel?deki merkezinde medya özgürlüğü ile ilgili bir panel düzenledi. Panelde Ermenistan ve Rusya'nın medyaya yönelik en fazla sansür uygulayan iki ülke olduðunun altının çizilmesi dikkat çekti. Medya özgürlüğünün bir gazetecinin haber yapma özgürlüğünden ibaret olmadığına değinen Horsley, "medya özgürlüğüne bir ülkenin demokrasi profili, ifade özgürlüğüne tanıdığı imkanın ve insan haklarına olan saygısının bir potada eritilmesinin bir sonucu olarak bakmak gerekir" dedi.

Gazetecilerin haber yaparken yeterince özgür hareket edememesinin önündeki engeller olarak yasal düzenlemeler, medya patronlarının tutumu, hükümetlerin medya üzerindeki tahakküm kurma isteklerinin üç temel etken olduğuna dikkat çekti.

AB Haber'in Türkiye'deki medya özgürlüğüne ilişkin sorusunu yanıtlayan Horsley şunları söyledi:
"Evet Türkiye ile AB arasında medyaya ilişkin herhangi bir çerçeve programı bulunmuyor. Ancak Türkiye'nin son on yıllık zaman diliminde hiç de yabana atılmaması gereken bir ilerleme kaydettiğini kabul etmek gerekir. 90'lı yıllar boyunca Türkiye' de yaklaşık 40 gazeteci kimliklerinden ötürü öldürüldü, yine sayısız gazeteci yaptıkları haber yada açıklamalar yüzünden yıllarca hapis cezasına mahkum edildi. 2000'lerde ise durum eskiye nazaran çok daha farklı bir noktadadır. 2000-2007 yılları arasında sadece bir gazeteci(Hrant Dink) öldürüldü, hapis cezasına ise yaklaşık 12 gazeteci çarptırıldı. Bu durum Türkiye'de medyanın özgürlüğüne yönelik ciddi adımların atıldığının gösteriyor."

Horsley, son olarak Türk Ceza Kanunun 301. Maddesini, bazı RTÜK uygulamalarının medyanın özgürleşmesinin önündeki en önemli iki engel olduğuna dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious