Son 12 yılın en şiddetli kışı yaşanıyor

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Meteoroloji verilerine göre son 12 yılın en şiddetli kışının yaşandığı Çorum'da, kar yüksekliği 35 santimetreyi buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çorum, hafta sonunda son yılların en fazla kar yağışını gördü. Cumartesi günü karla karışık yağmur şeklinde görülen yağışlar, akşam saatlerinde yerini kara bıraktı. İki boyunca süren yağışlarla birlikte şehir merkezinde kar yüksekliği 35 santimetreyi buldu. Yüksek yerlerde yarım metreyi geçtiği bildirilen yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle şehir merkezinde eğitime 1 gün, merkeze bağlı belde ve köylerde 2 gün ara verildi. Dün Dr. Turhan Kılıçcıoğlu stadında oynanması gereken Çorumspor-Kızılcahamamspor karşılaşması bugüne ertelendi. Sahanın maç oynamaya uygun olmaması sebebiyle karşılaşma ileriki bir tarihte yapılması için ikinci kez ertelendi.

Kar yüksekliğinin 35 santimetreye ulaştığı şehir merkezinde ulaşım güçlükle sağlanıyor. Geçen haftaki yağışlarda kar temizlemede yaşanan gecikme nedeniyle büyük tepki alan Çorum Belediyesi, bu kez 10 ayrı ekiple kar temizleme çalışması yapıyor. 24 saat süren kar mücadelesi öncelikli olarak araç ve insan trafiğinin yoğun olduğu caddelerde, hastane ve okul önleri ile halk otobüsü güzergahlarında yapılıyor. Şehir merkezinde toplam 657 kilometre uzunluğunda yol bulunduğunu bildiren belediye yetkilileri, bu kadar büyük bir alanın kısa sürede temizlenemeyeceğini ve vatandaşların da ekiplere destek vermesini istedi.

Hava sıcaklıklarının tekrar düşeceğini bildiren meteoroloji yetkilileri de, önceki hafta yaşanan soğuklar ve son kar yağışıyla birlikte son 12 yılın en şiddetli kış mevsiminin yaşandığını açıkladılar. Karayolları ekipleri ise Çorum-Ankara ve Çorum-Samsun karayollarının ulaşıma kapanmaması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Karayollarında özellikle buzlanmaya karşı tuzlama çalışmaları devam ediyor.

Diğer yandan şiddetli kar yağışı 700 köy yolunu ulaşıma kaparken, Köye Yönelik Hizmet Götürme Birimi Yol Şube Müdürü Rüştü Çağlar, yol açma çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini kaydetti. Çorum genelinde 12 ayrı ekiple köy yollarının ulaşıma açılması için mücadele verdiklerini aktaran Çağlar, cenaze, düğün ve ağır hasta bulunan köylerden gelen ihbarlara acil müdahalede bulunduklarını aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious