Son 2 ayda 26 gazeteci öldürüldü!

Son 2 ayda 26 gazeteci öldürüldü!.26623
  • Giriş : 02.03.2009 / 15:16:00

PEC, Ocak ve Şubat aylarında dünyada 26 gazetecinin görevini yerine getirirken yaşamını yitirdiğini, geçen yıl aynı dönemde bu sayının 16 olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çatışma bölgelerindeki gazetecilerin daha iyi korunması için çaba gösteren PEC, Ocakta 15 ve Şubatta da 11 gazetecinin öldürüldüğünü belirtti.

PEC Genel Sekreteri Blaise Lempen, gazeteciler için durumun iyileşmekten uzak, kötüleşmekte olduğunu belirterek, geçen yıl görevlerini yerine getirirken ölen gazeteci sayısının 91 olduğunu kaydetti.

PEC, Ocak ve Şubat aylarında İsrail'in Gazze taarruzu sırasında 4, Pakistan'da 4, Somali'de 2, Rusya'da 2, Meksika'da 2, Sri Lanka'da 2, Nepal'de 2, Venezuela'da 2, Irak'ta 2 ve Kenya, Filipinler, Madagaskar ile Kolombiya'da 1'er basın mensubunun görevinin başında yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Lempen, İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları sırasında gazetecilerin ölümünün açıkça buradaki çatışma ortamına bağlı olduğunu söyledi.

PEC Başkanı Hidayet AbdülNabi de, BM İnsan Hakları Konseyi'nden Hazirandaki toplantıları sırasında gazetecilerin korunması için özel bir oturum düzenlenmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*