Son 4 yılın en sıcak Ağustos'u

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Ergün Güler, hava sıcaklıklarının yüksek nemle birlikte mevsim normallerinin 8-9 derece üzerinde hissedildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güler, yaptığı açıklamada, bu hafta boyunca hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 4-5 derece üzerinde olacağını ifade ederek, kentte hafta sonuna kadar az bulutlu ve açık bir hava beklendiğini, yağış beklenmediğini söyledi.

Hava sıcaklıklarının yarın en yüksek 32, çarşamba ve perşembe günleri de 33 derece olacağını bildiren Güler, nem oranının ise öğle saatlerinde yüzde 50, gün batımından sabaha kadar da yüzde 80'lerin üzerinde olduğunu kaydetti.

Hava sıcaklıklarının yüksek nemle birlikte mevsim normallerinin 8-9 derece üzerinde hissedildiğini dile getiren Güler, şöyle konuştu:

''Örneğin, ortalama olarak 33 derece sıcaklık bekliyoruz, bunu yüzde 50 nemle birlikte 35, yüzde 60 nem olursa 39-40 derece gibi hissedebiliyoruz. Nem, sıcaklığı yaklaşık 3-4 derece üzerinde hissetmemize neden oluyor. Bir de nem miktarı sıcaklıkla ters orantılıdır. Akşam saatlerinde sıcaklık 27-28'lere düşüyor ama nem yüzde 70-80'e çıkıyor. Dolayısıyla sıcaklığı 31-32 derece hissediyoruz.

Mevsim normallerinin 4-5 derece üzerinde hissedilen hava sıcaklıklarına yüksek nemi de ilave edersek, hava 4 derece daha sıcak hissediliyor.''

Ergün Güler, İstanbul'da Ağustos ayının en sıcak gününün 1970 yılında ölçülen 40.5 derece kaydedildiğini ifade ederek, ''Uzun yılların maksimum sıcaklık ortalamalarına bakıldığında son 4 yılın en sıcak Ağustos ayını geçiriyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious