Son 6 ayda iş arayanlar yüzde 50 arttı

Son 6 ayda iş arayanlar yüzde 50 arttı.13724
  • Giriş : 11.12.2008 / 09:13:00

Küresel ekonomik kriz ortamında iş arayanların sayısı son 6 ayda yüzde 50 arttı. yenibiris.com’un yaptığı araştırma sonuçlarına göre sadece işsizler değil işi olanlar da iş arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com yaptırdığı “İş'te Mutluluk Araştırması” ile iş arayanların profilini çıkarttı. Küresel kriz ortamında iş arayan kişi sayısının son dönemde yükseldiğini saptayan araştırma, küresel mali krizin etkisindeki iş dünyasında kendisine bir yer edinmeye çalışanların umutlarını kaybetmeye başladıklarını gösteriyor. Ancak, bireylerin, işsiz kaldıkları süreleri kayıptan kazanca çevirmeleri de mümkün. Yapılan araştırma, son zamanlarda iş arayanların sayısında artış olduğunu ancak işe girebilme umutlarının başka bahara kaldığını ortaya koyuyor. Yenibiris.com'un Selas Türkiye Araştırma Şirketi'ne yaptırdığı “İş'te Mutluluk Araştırması”nın sonuçlarına göre, mali krizin etkisi altına giren iş dünyasında kendilerine bir yer edinmeye çalışanların yarıya yakını iş bulma ümitlerini orta ve uzun döneme ötelemiş durumdalar.

İş arama süreci fırsat da olabilir

Araştırma, işsiz kalınan süre boyunca kişilerin kendilerini geliştirmeye yönelik olarak ne gibi faaliyetlerde bulundukları hakkında da fikir veriyor. Buna göre katılımcıların, l % 38'i yeni bir dil öğrenmeye çalışıyor. l % 28'i mesleki eğitimlere/kurslara gidiyor. l %24'ü internette geziniyor. l %7'si evde (kendi imkânlarıyla) mesleki açıdan kendini geliştirecek aktivitelerle ilgileniyor. l %2'si diğer faaliyetlerde bulunuyor. l %1'i kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılıyor. l %1'i sadece evde oturuyor.

Çalışanlar da arayış içinde

Araştırma sonuçlarına göre iş arayanlar sadece işsizler değil. Kariyer planlarından endişe duyan, çalıştığı kuruma güvenmeyen pek çok kişi de iş arıyor. Çalışmayıp iş aradığını belirtenler yüzde 43 oranındayken, 'çalışıyorum ama aktif olarak iş arıyorum' diyenlerin oranı yüzde 33, 'işimi kaybetme ihtimaline karşı iş görüşmelerine gitmeye başladım' cevabını verenlerin oranı ise yüzde 22.

İş arayanlar dış dünyaya kapanmamalı

Yenibiris.com Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu, krizin, iş piyasasındaki taşları da yerinden oynattığını ve etkisini iyiden iyiye hissettirdiğini belirtti. Ceylan Kılıçlıoğlu şöyle devam etti: İş arayanların, bu süreci yetkinliklerini ve kişiliklerini tanımak için kullanmaları büyük önem taşıyor. İş arayanlar işsizliği bir karamsarlık süreci olarak görüp kendilerini dış dünyaya kapatmamalı, kendini geliştirmeli.

1018 kişi ankete katıldı

Eylül'de, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da iş arayan ve işini değiştirmeyi düşünen 600 kişi ile yüz yüze, 418 kişiyle de internet üzerinden anket yöntemiyle olmak üzere toplam 1018 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, 2006 yılında yaptırılan araştırmada %36 olarak belirlenen 'son 6 ay içerisinde iş arayanlar'ın oranının %50'ye yükseldiğini gösteriyor. Bu rakam, son dönemde iş aramaya başlayanların oranının da yüksek olduğunu gösteriyor.

İş bulma umudu azalıyor

İş arayan katılımcıların % 48'i, gelecek üç ay içinde iş bulacaklarına dair 'ne ümitli ne de ümitsiz' olduğunu söylüyor. Onları %23'lük payla 'biraz ümitliyim', %16 ile 'çok ümitliyim' ve %10 ile 'pek ümitli değilim' diyenler izliyor. Katılımcıların ancak %3'lük bir kesimi ise 'hiç ümitli olmadığını' dile getiriyor.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*