Son arzu nesnesi sabun

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Küllü çamurla başlayan sabun tarihi, pasta dilimine benzeyen rengârenk, kokulu sabunlarla temizlik amacını aşıp çılgınlığa dönüşmüş durumda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yunan mitolojisine göre hayvanların kurban edildiği Sapo dağındaki küller, yağlar ve artıklar, yağmurlarla beraber Tiber nehrine karışır. Suyla birleşen bu çamurumsu köpüklü karışım ilk sabun formunun oluşmasına sebep olur.
Bu olayın üzerinden binlerce yıl geçti ve sabunun hayatımızdaki yeri de epey değişti. Tarihi M.Ö. 2500 yıllarına uzanan sabun, önce kap kacak ve giysi temizlemek sonra kişisel hijyen için kullanılmaya başlandı.
Osmanlı devrinde önemli bir sektör olan sabun yapımı bu işi bir sanat haline getirdi. Öyle ki o tarihlerde sabun hediye etmek havalı bir davranıştı. Hatta kanunlara göre sabunda hayvansal artık kullananın tez bir şekilde kellesi giderdi.
Bu yüzyılın başlarına kadar bir temizlik aracı olarak kullanılan sabun, son 15 yıldır 'Kendinizi şımartın' konseptinde ilerliyor. Eskiden sabun namına sadece Hacı Şakir beyaz kalıp sabunları bilirdik. Sonra ilk renkli ve kokulu sabunlar çıktı. Derken sıvı sabun, kalıp sabunların pabucunu dama attı. Son yıllarda doğala olan dönüşle beraber aslında binlerce yıldır gözümüzün önünde olan katkısız ve bitkisel içerikli sabun altın çağını sürmeye başladı.
Sabun daha önce yaşamadığı bir değişimi de yaşıyor. Pasta ve şeker gibi ağzınızda eritip yemek isteyeceğiniz el yapımı sabunlar devri yavaş yavaş kendi hayran kitlesini oluşturmaya başladı. Bunların en ünlüsü kuşkusuz İngiliz kökenli Lush markası. Adına hayranları tarafından methiyeler düzülen bu rengârenk, çeşit çeşit sabunlar şu an 370 satış noktasıyla dünyayı ele geçirmiş durumda.
Türkiye'de de dünyadakine benzer bir sabun trendi var. Zeytinyağı cenneti olan ülkemizde başı elbette zeytinyağlı doğal sabunlar çekiyor. En doğal, en şeker, en ilginç el yapımı sabunları sizin için araştırdık. Buyrun, 'kendinizi şımartın!'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious