Son beş yılda 3 bin derslik yapıldı

  • Giriş : 02.08.2007 / 12:00:00

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Cumhuriyet tarihi boyunca Antalya'da yapılan 9 bin dersliğin 3 bininin, son 5 yıl içinde yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Alaaddin Yüksel, Alanyalı hayırsever Hüseyin Girenes tarafından Alanya'ya yaptırılacak Fen Lisesinin inşa edileceği araziyi görmek ve protokol imzalamak amacıyla Alanya'ya gitti.

Yüksel, Alanya Hükümet binasında düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, şöyle dedi:
“Cumhuriyet tarihi boyunca Antalya'da yapılan 9 bin dersliğin 3 bini son 5 yılda yapıldı. Alanya'nın eğitimde yaktığı ateşin har derecesi çok kuvvetli. Bir keresinde Alanya Ticaret Odası salonunda 250 dersliğin protokolünü aynı anda yapmıştım. Hayatımda hiç böyle bir tablo ve duygu ile karşılaşmamıştım.”

Alanya'da hayırseverlerin katkılarının çok fazla olduğunu ifade eden Yüksel, şunları söyledi:
“Alanya'da son yıllarda hizmete giren bin 500 dersliğin bin 50'sini hayırseverler yaptırdı. Biz bu şehirde eğitimi hep önde tutacağız ve eğitim kalitesini konuşmaya devam edeceğiz. Faziletli insan Hüseyin Girenes Alanya'da doğdu, bu topraklarda kazandığını bu topraklarda yaşayan insanlarla paylaştı. Bu hizmetlere harcayacağı parayı isteseydi bankaya yatırır, ailesine çocuklarına daha da iyi bir gelecek sağlardı. Türkiye'de 82 fen lisesi var. Bu liselerin 80 tanesi il merkezlerinde. İlçelerde sadece 2 fen lisesi bulunuyor. Alanya'ya yapılan fen lisesi bir ilçeye yapılan üçüncü fen lisesi olacak.”

Hayırsever kuyumcu Hüseyin Girenes ise daha önce Hasbahçe Camisi'ni yaptırdığını, Alanya Devlet Hastanesinde 15 odayı tefriş ettiğini bildirdi.

Girenes, şunları söyledi:
“Alanya'da olmayan bir okul yaptırmak istedim. Fen Lisesi yaptırmak için izin almak gerekiyordu. Bunun için 3 yıl mücadele ettim. Çünkü ilçelere Fen Lisesi izni çok zor veriliyor. Antalya Valisinin destekleriyle Fen Lisesi kabul gördü. Yaptıracağım Hüseyin Girenes Fen Lisesi, 6 dönümlük arazi üzerine kurulacak ve 16 derslikli olacak. Bünyesinde konferans ve spor salonu ile 300 yatak kapasiteli öğrenci yurdu da bulunacak.”

BAŞBAKANDAN HAYIRSEVERE TAKTİR BELGESİ

Vali Yüksel, protokol töreninde, Alanya'da çok sayıda okul yaptıran Abdurrahman Alaaddinoğlu'na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yolladığı takdir belgesini vermek istedi. Ancak hayırsever Alaaddinoğlu, yaylada olduğu için takdir belgesini Kaymakam Hulusi Doğan'a verdi.

Yüksel, “Alanya'nın simge ismi Alaaddinoğlu'na takdir belgesini Kaymakam Hulusi Doğan yaylaya çıkacak ve benim için Alaaddinoğlu'nu kucaklayacak, belgesini verecek” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious