Son Çılgın Türk'ü Selimiye'den uğurladık

Son Çılgın Türk'ü Selimiye'den uğurladık.16718
  • Giriş : 14.11.2008 / 12:10:00

İstiklal Madalyası sahibi, Kurtuluş Savaşı’nın son gazisi Albay Mustafa Şekip Birgöl, son yolculuğunda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birgöl'ün cenazesi, Selimiye Camisi'nde düzenlenen törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilecek. Törene, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları da katılıyor. Son gazinin törenine İstanbul ve Ankara'daki askeri erkanın tamamı, Genelkurmay eski başkanları, son gazinin ailesi, işadamları ve yazarlar da katılıyor.

105 yaşında hayata gözlerini yuman İstiklal Madalyası sahibi emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl, Türk Milleti'ne yakışan bir törenle son yolculuğuna uğurlanıyor.

'SİZLER KADAR KARARLIYIZ'

Son gazinin cenaze töreninde konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Bu kahramanlara İstiklal Madalyası vermek için 1927'de özel bir kanun çıkarılmıştır.Sonra da yurdun her köşesinde görevlerini yaptılar. Albayımıza bir şey söylemek isteriz. Bütün hayatınız boyunca sosyal sıkıntı içindeki bir Türkiye'de savaştınız. Bugünkü Türkiye o zamanın Türkiyesi'nden çok farklı. Sıkıntılarımız farklı değildir. Ama çok cesuruz. Sizler kadar kararlıyız. Hiçbir şeyden kokmuyoruz. Siz önce biz arkada bu yola devam ediyoruz.” dedi.

'SON ÇILGIN TÜRK'Ü UĞURLUYORUZ'

Yazar Tugut Özakman ise “Milli mücadelenin son gazisini ebediyete uğurluyoruz. Aramızdaki son çılgın Türk'ü ebediyete uğurlamak için burdayız. Atatürk'e minnetimizi ve bağlılıklarımızı götürmesini diliyoruz.” şeklinde konuştu.

“SON ÇINARI KAYBETTİK”

Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ''Aziz milletin başı sağolsun'' diyerek konuşmasına başladı. Yazıcı törende yağtığı konuşmada ''Birgöl kalbimizin en derin yerinde canlı ve diri. Son çınarımızı kaybetmiş olabiliriz. Ama onların emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti bugün çok daha güçlü yaşıyor. Söz veriyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti ebediyete kadar yaşayacaktır'' diye konuştu.

“SON ÇILGIN TÜRKLER TÜKENMEZ”

TBMM Başkanı Köksal Toptan konuşmasında şunları söyledi: ''Binlerce şehit vererek bu toprakları vatan haline getirdik. Aziz Atatürk'e ve onun silah arkadaşlarına minnet borçluyuz. Başka milletin çocuklarına masal diye anlatılanları yaşayan bir milletin çocuklarıyız. Aziz Mustafalarımızın bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyet dünya durdukça duracaktır. Merhum Birgöl son çılgın Türk müydü? Hayır. Nasıl Mustafa Kemaller tükenmezse bu çılgın Türkler tükenmez.''

CAMİYE GİDİYOR..

Konuşmaların ardından Birgöl'ün naaşı top arabasına kondu. Bu sırada son gazi için saygı atışı yapıldı..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*