Son Dakika! Koç Allianz satılıyor

Son Dakika! Koç Allianz satılıyor.6044
  • Giriş : 12.12.2007 / 10:50:00

Koç Holding, Koç Allianz Sigorta ve Koç Allianz Hayat Emeklilik şirketinin satışı için gerekli görüşmeleri başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koç Holding, Koç Allianz Sigorta şirketinde sahip olunan şirket sermayesinin yüzde 47,1'lik payının ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik şirketinde sahip olunan şirket sermayesinin yüzde 49'luk payının satışı konusunda, ortakları Allianz Grubu ile görüşmelerin başlatıldığını bildirdi.

Koç Holding'ten yapılan yazılı açıklamada, "2005 yılında Tansaş, Yapı Kredi Bankası ve Tüpraş'ın alınmasıyla üç büyük satın almaya imza atan ve odaklandığı sektörlerdeki hızlı büyümesini de devam ettirerek, Avrupa'nın en büyük ilk 50 şirketinden biri olan Koç Holding'in, finans sektöründeki düzenlemelerle portföyündeki yeniden yapılandırmaya devam ettiği" kaydedildi.

Bu kapsamda, Koç Topluluğu olarak Koç Allianz Sigorta şirketinde sahip olunan şirket sermayesinin yüzde 47,1'lik payının ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik şirketinde sahip olunan şirket sermayesinin yüzde 49'luk payının satışı konusunda, ortakları Allianz Grubu ile görüşmelerin başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, Allianz Grubu'nun hali hazırda Koç Allianz Sigorta şirketinin yüzde 37,1'ine, Koç Allianz Hayat ve Emeklilik şirketinin ise yüzde 38'ine sahip bulunduğu ifade edildi.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülent Bulgurlu, Koç Allianz'ın 2007 yılı 9'uncu ay sonuçlarına göre elementer sigortada (sağlık dahil) yüzde 9,2'lik pazar payı ile 3'üncü sırada olduğunu; hayat ve emeklilikte ise yüzde 4,8'lik pazar payı ile 9'uncu sırada yer aldığını ve sözü edilen şirketlerin büyüme potansiyeli yüksek bu sektörlerdeki güçlü pozisyonlarını koruyacaklarına ve daha da güçleneceklerine inandıklarını belirtti.

Ancak, Koç Holding olarak önümüzdeki dönemdeki stratejilerini odaklı, karlı ve hissedar değeri yaratan bir büyüme modeli üzerine kurduklarını ifade eden Bulgurlu, bu strateji doğrultusunda Koç Allianz Sigorta ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik şirketlerinin Koç Topluluğu tarafından satış olasılığını değerlendirme kararı aldıklarını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious