Son darbe girişiminin perde arkası

Son darbe girişiminin perde arkası.16864
  • Giriş : 11.07.2009 / 12:00:00
  • Güncelleme : 11.07.2009 / 11:57:42

TRT Türk'te yayınlanan 'Ve Zaman Durdu' adlı programda darbeyi durduran karenin hikayesi anlatılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye askeri suçların nerede yarılanacağını tartışa dururken, bu hafta ekranlara ilginç bir program gelecek. Üç fiili bir postmodern birkaç da sanal darbenin yaşandığı Türkiye'de askeri suçların neyi kapsadığı ve nasıl yargılanacağı tartışılıyor.

Ancak adı darbelerle anılan İspanya'da gerçekleşen son darbe girişimi ise 1981 yılında gerçekleşmişti. Belki darbeyi o fotoğraf karesi engellemedi ama halkı harekete geçirmek için fazlasıyla etkili bir kareydi.

TRT Türk'te yayınlanan 'Ve Zaman Durdu' adlı programda bu hafta darbeyi durduran karenin hikayesi anlatılacak.

PARLAMENTO'YA BASKIN

İspanya'da yapılan son darbe 1981 yılında İspanya'da, parlamentoyu basarak 350 milletvekilini 18 saatboyunca rehin alan Yarbay Antonio Tejero'yu görüntüleyen ünlü fotoğrafçı Manuel Barriopedro, o kareyle aynı yıl World Press Photo ödülünü kazanmıştı.

Barriopedro, tarihe damga vuran darbe girişimini, İspanya Parlamentosu'nda 'Ve Zaman Durdu' ekibine anlattı.. 'Ve Zaman Durdu' 11 Temmuz 2009 Cumartesi ve 12 Temmuz Pazar gün boyu TRT-TÜRK'te yayınlanacak..

O ANLAR...

'Tüm milletvekilleri bir anda yok olmuştu. Vizörümden tamamen boş bir parlamento gördüm. Ayakta olanlar sadece Hükümet Başkanı ve Başkan Yardımcısıydı. Bu arada Jandarma Yarbayı 'Durun, artık ateş etmeyin' diye sesleniyordu. Ben de fotoğrafı o anda çektim..'

1981 yılında genç bir foto muhabiri olan Manuel Barriopedro, İspanya Parlamentosu'nda son derece monoton geçen oturumları izlerken birden, silah sesleri ve bağrışmalar duyar. Aynı anda bir grup askerle birlikte Yarbay Antonio Tejero içeri girer. Bu bir darbe girişimidir!...Yarbay elinde silahıyla kürsüye çıkar, herkes yere yatmıştır. İşte tam o anda deklanşöre basar ve İspanya tarihinin son darbe girişimini fotoğraflar… Çektiği filmi ayakkabısının içine saklar. Hemen ardından jandarmalar tarafından gözetim altına alınırlar. Dışarıyla tüm bağlantıları kesilir.. Ancak gece yarısına doğru gazeteci olduklarını söylemeleri üzerine serbest bırakılırlar. Parlamentodan çıkarken, şans eseri arama dedektörünün fişi takılı değildir. Bu yüzden ayakkabısına sakladığı filmi askerler ele geçirmeden dışarı çıkarmayı başarır. İşte o filmdeki bir kare, Barriopedro'ya 1981 yılı World Press Photo Ödülü'nü getirir..

El Pais Gazetesi, darbeyi önlemek için halkı 'sessiz yürüyüşe' davet etti..

1981 yılında 200 askerle parlamentoyu basan Yarbay Antonio Tejero'nun darbe girişimi karşısında, İspanya Kralı Juan Carlos, ülkedeki 50 bölgenin askeri komutanlarını tek tek arayarak darbeye destek vermemelerini istedi. Komutanlardan 47'si kralın talebine uydu. Kral aynı gece saat 01.00'de televizyondan halka seslenerek, 'darbeye karşı çıkın' çağrısı yaptı.

El Pais Gazetesi ise halkı darbeyi önlemek için 'sessiz yürüyüşe' davet etti. Aynı günün akşamında binlerce İspanyol sokaklara döküldü.

Darbeci Yarbay Tejero tutuklandı ve 15 yıl hapise mahkum edildi...Tejero 1996'da tahliye oldu. Darbe girişiminden buyana geçen 28 yıl boyunca suskunluğunu koruyarak hiç kimseye röportaj vermedi.

Madrid'de yaşayan Manuel Barriopedro'nun çektiği o kare, İspanya'nın eski para birimi Peseta'ya basıldı ve tarih kitaplarına geçti…O günden bu güne ise İspanya'da bir daha darbe girişimi olmadı..

World Press Photo ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin desteklediği, WOW Hotels İstanbul'un katkılarıyla gerçekleştirilen 'Ve Zaman Durdu' GPR Prodüksiyon tarafından hazırlanıyor. Programın yapımcılığını Gökhan Güvenç ve Sedat Aral, genel koordinatörlüğünü Hakan Güvenç, yönetmenliğini ise Halit Ziya Demirtaş üstleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*