Son Ergenekon dalgasının perde arkası

Son Ergenekon dalgasının perde arkası.11420
  • Giriş : 28.10.2008 / 20:43:00

Gazeteci Merdan Yanardağ, Tuncay Özkan'ın gizli kasası mı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon operasyonu kapsamında geçtiğimiz pazar günü gözaltına alınan gazeteci Merdan Yanardağ'a isnat edilen suçlama Ergenekon terör örgütüne üye olmak. Soruşturmanın perde arkasında ise gazeteci Yanardağ, gazeteci Tuncay Özkan'ın kasası olmakla suçlanıyor. Yanardağ'a, sorgulandığı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde “Sizde, Tuncay Özkan'a ait paralar ve ona ait belgelerin olduğu ihbar edildi, doğru mudur?” sorusu yöneltildi.

EMNİYETE İSİMSİZ İKİ MAİL VE BİR TELEFON İHBARI YAPILDI

Aslında Ergenekon'da son dalga olarak nitelendirilebilecek operasyon, geçtiğimiz Eylül ayının son haftasında, İstanbul Emniyetine ulaşan isimsiz iki ihbar maili ve yine isimsiz bir ihbar telefonu ile başladı. İhbar mailinde; “Gazeteci Merdan Yanardağ'da Tuncay Özkan'a ait çok miktarda paranın ve çok gizli belgelerin bulunduğu” yazıyordu. Ayrıca gelen bir diğer ihbar mailinde ise “Tuncay Özkan'a ait bir deponun varlığından söz ediliyor, belgelerin olduğu belirtiliyor ve bu deponun da gazeteci Özkan'ın özel sekreteri Anet Şahapyan, özel şöförü Şener Öztürk ve bilgi işlem görevlisi Fuat Karip, tarafından bilindiği” yazıyordu.

ORGANİZE SUÇLAR POLİSİ BİR AY TAKİP ETTİ

Organize Suçlar Şubesi tarafından incelenen imzasız ihbar mailleri ve isimsiz telefon ihbarı savcılığın bilgisine sunuldu. Polis, Ergenekon savcısı Zekariya Öz'den, ihbarlarda adı geçenler için bir aylık teknik ve fiziki takip yetkisi aldı. Gazeteci Yanardağ ve ihbarda adı geçenler bir ay süresince takip edildi ve geçtiğimiz pazar günü sabah saatlerinde gözaltına alındı. Operasyon kapsamında Cengiz Balta ismindeki şüpheli de polis tarafından soruşturmada adı geçtiği için gözaltına alındı. Şüphelilerin gözaltına alınmasıyla sorgu süreci de başlamış oldu. Bu sabah erken saatlerde biten sorgulamalarda şüphelilere isnat edilen suçlamalar kendilerine söylendi ve haklarındaki iddialar da avukatları nezaretinde sorgulanırken kendilerine soruldu.

GAZETECİ YANARDAĞ'A, DENİZ FENERİ YOLSUZLUĞU BELGELERİ SORULDU

“Ergenekon terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla gözaltına alınan gazeteci Yanardağ, 2007 yılında yayınladığı Almanya'da ki Deniz Feneri yolsuzluğu ile ilgili elindeki belgeler nedeniyle polisin olaya dair sorularına muhatap oldu. Haberinde kullandığı, belgeleri Ulusal Kanal'dan istenmesiyle ilgili yapılan telefon görüşmeleri kendisine soruldu. Polis; “Ne tür belgeleri Ulusal Kanal'a ulaştırdınız ?”, “Bu belgeleri nereden temin ettiniz?”, “Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever'i nereden tanıyorsunuz ne tür bir ilişkiniz vardır?” sorusunu yöneltti.

CHP BELGESELİ'DE SORULDU

Gazeteci Merdan Yanardağ'ın sorgusu sürerken polis, “CHP belgeseli ile ilgili ne biliyorsunuz ve mali boyutunu hakkında bir fikriniz var mı?” sorusunu yöneltti. Ayrıca, “CHP milletvekili Şahin Mengü'nün Anayasa Mahkemesi'ne verdiği belgeleri siz mi temin ettiniz ve ne tür belgeleri ulaştırdınız?” sorularını da yöneltti. CHP belgeseli ile ilgili Anayasa Mahkemesi, 2008 yılında bir ilke imza atmış ve kararı tam 11 üyenin kabul oyu ile CHP lehinde karara bağlamıştı. Polis, geçtiğimiz ay Tuncay Özkan'ın evinde arama yapmış ve banka hesap cüzdanlarına da el koymuştu.

DEPO DEĞİL OFİS ÇIKTI

Özel sekreter Anet Şahapyan, özel şoför Şener Öztürk ve bilgi işlem görevlisi Fuat Karüp'e, Tuncay Özkan'a ait bir deponun varlığı soruldu. Ergenekon terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçlamasıyla gözaltına alınan sekreter Şahapyan deponun varlığından habersiz olduğunu söylerken, yine aynı suçlama ile gözaltına alınan bilgi işlem görevlisi Karüp, Özkan'a ait Arnavutköy'de geçtiğimiz yıllarda bir ofis bulunduğunu söyledi. Karüp, polislerle beraber giderek 3 yıl önce satılan ofisi gösterdi. Polis ise bir başka kiracının bulunduğu ofisin dışarıdan fotoğraflarını çekmekle yetindi.

POLİS GAZETECİ ÖZKAN'IN İLİŞKİLERİNİ DEFİŞRE ETMEK İSTİYOR

Gazeteci Özkan'ın yakın mesai arkadaşlarının gözaltına alınması, Özkan'ın ilişkilerini deşifre etmek amacını güdüyor.

Polis tarafından geçtiğimiz Pazar gözaltına alınan 5 şüpheli de savcılık tarafından serbest bırakıldı.

İNTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*