Son gazi için tören düzenlendi

Son gazi için tören düzenlendi.12135
  • Giriş : 03.04.2008 / 15:16:00

İstiklal Savaşının son gazilerinden Yakup Satar'ın cenazesi, Eskişehir Reşadiye Camisi'nde kılınan namazın ardından düzenlenen askeri törenle asri mezarlığa defnedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merhum gazi Yakup Satar'ın cenazesi Hacı Seyit Mahallesi Duatepe Caddesi'ndeki evinden alınarak, evinin yanındaki Hacıseyid Camisi'ne getirildi.

Buradaki cenaze işlemlerinin ardından gazi Satar'ın Türk Bayrağı'na sarılı tabutu, askerlerin omuzunda evinin önüne getirildi. Gazi Satar'ın kızları, torunları, yakınları ve komşuları dualar okudu. Yoğun ziyaretçi trafiği nedeniyle erkekler evden çıkarak bitişikteki caminin avlusunda toplandı.

Bu arada gazi Satar ile aynı apartmanda oturan komşularının 4 ve 6 yaşlarındaki asker kıyafeti giyen çocukları Sefa Kurtcan ile Halil Berkay Altun, bir süre tabutun başında nöbet tuttu.

Gazi Satar'ın Türk Bayrağı'na sarılı tabutu TSK Eskişehir Asker Hastanesine ait ambulansla törenin yapılacağı Reşadiye Camisi'ne getirildi.

Caminin avlusuna yerleştirilen gazi Satar'ın tabutunun başında, bir süre de dönüşümlü olarak Kıbrıs ve Kore gazileri nöbet tuttu. Gazi Satar'ın torunlarının bazı çocukları da tabutun yanına gelerek dua etti.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı cami çevresinde, törene katılacak vatandaşlar üst aramasından geçirilerek avluya alındı. Gazi Satar'ın ailesi ve yakınlarının, törenin yapıldığı camiye ulaşımları 1. Hava Kuvveti Komutanlığına ait araçlarla sağlandı.

-''VATAN ALELADE BİR TOPRAK PARÇASI DEĞİLDİR''-

Reşadiye Camisi'nde kılınan öğle namazının ardından cenaze törenine geçildi.
Törene Gazi Satar'ın oğlu Fevzi Satar, kızları Zekiye Tali, Safiye Çorakbaş, Meliha Işıkada, Necmiye Işıkada ve Bedriye Kalas ile torunları, torunlarının çocukları, yakınları, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Vali Kadir Çalışıcı, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Murat Mercan, Nedim Öztürk, MHP Milletvekili Beytullah Asil, Garnizon ve 1. Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Bilgin Balanlı, Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral Hasan Memişoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yaveri Jandarma Albay Semih Okyar, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Tepebaşı Belediye Başkanı Tacettin Sarıoğlu, mülki ve askeri erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze namazını kıldıran Müftü Ahmet Akın, yaptığı konuşmada, bu aziz vatanı hür, bağımsız, dirlik ve birlik içinde gelecek nesillere devrederken ecdadın, aziz şehitlerin ve gazilerin taşıdığı ruhu iyi anlatmak gerektiğini belirterek, ''Vatanın alelade bir toprak parçası olmadığını'' söyledi.

''Birliğimizi, dirliğimizi muhafaza ettiğimiz ölçüde hiçbir güç bizi bu güzel yurdumuza sahip çıkmak konusunda yıldıramayacaktır'' diyen Akın, Türk milletinin, merhum gazi Yakup Satar'dan aldığı şereflerle dolu bayrağı kıyamete kadar taşıyacağını kaydetti.

Kılınan cenaze namazının ardından gazi Satar'ın tabutu askerlerin omuzunda top arabasına yerleştirildi. Valiliğin yanındaki Müftü Sokak'ta gerçekleştirilen askeri törenle bir süre top arabasında taşınan gazi Satar'ın cenazesi, ambulansa yerleştirildikten sonra asri mezarlıkta toprağa verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious