Son günlerde PKK'nın mayın vakaları neden arttı?

Son günlerde PKK'nın mayın vakaları neden arttı?.10362
  • Giriş : 23.04.2008 / 10:08:00

PKK, kırsal kesimlere döşediği mayınlar ile yandaşlarına moral vermeye çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sınır ötesinde büyük darbe alan terör örgütü, içindeki çözülmeyi engellemek ve yandaşlarına moral vermek için kırsal kesimlere döşediği mayın ve patlayıcı madde yöntemi ile güvenlik güçlerine zarar vermek istiyor.

Terör örgütünün mayınlı saldırıları son günlerde artmaya başladı. Son iki günde Hakkari'nin Çukurca ve Şemdinli kırsalında terör örgütünün döşediği tuzaklanmış mayınların patlamasıyla 4 güvenlik görevlisi şehit oldu, 3 güvenlik görevlisi yaralandı.

PKK terör örgütünün, 21 Ekim 2007 tarihindeki Hakkari'deki Dağlıca baskınından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından çıkarılan tezkereyle birlikte yapılan sınır ötesi operasyonlarla büyük darbe aldı. TSK'nın yaptığı hava ve kara harekâtının yanı sıra ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülkenin terör örgütüne karşı Türkiye'ye verilen sözlü destek terör örgütünü köşeye sıkıştırdı. Irak hükümeti ve Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin bölgede aldığı güvenlik önlemlerinin yanı sıra örgütün lider kadrosu arasında yaşanan liderlik çekişmesi sebebiyle örgütte son aylarda çözülmelerin arttığı vurgulanıyor.

Sınır ötesi ile ağır darbe alan terör örgütünün silahlı eylem kapasitesinin düştüğü, örgütün üyelerine ve yandaşlarına moral kazandırmak için son yıllarda mayın patlatarak zarar verme stratejisinin bu yıl üst seviyeye çıkarmak istediği kaydediliyor. Bahar ayı ile birlikte operasyonun devam ettiği, Hakkari, Şırnak, Tunceli ve Diyarbakır kırsalında mayınlı tuzakların sayısında artışlar yaşanmaya başladı.

Terör örgütü üyeleri Mehmetçiğin arazi arama ve tarama faaliyetini yürüttüğü güzergahlarda mayınlı tuzaklar ve uzaktan kumandalı patlayıcı maddeler kullanarak güvenlik güçlerine zarar veriyor. Hakkari'nin Şemdinli ve Çukurca ilçeleri kırsalında arazi arama ve tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri terör örgütü tarafından daha önce döşenen mayınların patlamasıyla 4 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı.

Uzmanlar, bölgede Mayıs ayından sonra ağaçların yaprak açmasıyla birlikte terör örgütü üyelerinin kırsaldan geçişinin kolaylaşabileceğini belirterek, Mayıs ayından sonra mayınlı tuzakların artabileceği uyarısını yapıyor. Terör örgütü üyelerinin metropol kentlerde, bombalı ve canlı bomba eylemleri yapılması için talimat aldığı yönünde istihbarat birimlerine yaklaşık bir ay önce gelen bir bilgi notu ile ilgili birimler uyarıldığı öğrenildi.

2008 İLK 4 AYINDA 65 KİLO PATLAYICI MADDE İMHA EDİLDİ

Genelkurmay Başkanlığı'nın verilerine göre, 2008 yılında 22 Nisan'a kadar terör örgütünün döşediği 105 ayrı patlayıcı madde olayında 89'u güvenlik güçleri tarafından bulunarak imha edilirken 16 ayrı yerdeki patlayıcı maddeler örgüt üyeleri tarafından patlatıldı. Güvenlik güçleri tarafından bulunarak imha edilen 89 ayrı tuzaklanmış patlayıcı madde için, 10,5 kilo TNT, 35 kilo A-4, 17.3 kilo C-4, 4,1 kilo C-3, bin 872 kilo amonyum nitrat, 10 adet anti personel mayını, 2 adet tuzaklanmış anti tank mayını, 21 adet tuzaklanmış mühimmat bularak imha etti. Terör örgütü tarafından döşenen patlayıcı maddeler 16 ayrı yerde patlatıldı. Bu patlamalarda tahmini olarak 50 kilo patlayıcı madde kullanıldığı belirtiliyor.

Terör örgütünün patlattığı 2008 yılında şimdiye kadar tuzakladığı 5 ayrı tuzaklanmış mayının patlamasıyla 4 asker ve 1 köy korucusu şehit oldu. Bu patlamalarda 4 asker ve 3 köy korucusu ise yaralandı. Güvenlik güçlerinin patlayıcı maddeye karşı verdiği zayiatın 21 ve 22 Nisan tarihlerinde Hakkari'nin Şemdinli ve Çukurca ilçeleri kırsalında meydana geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious