'Son hareket'i yapamadılar

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Eski CHP'li Ertuğrul Günay ile eski Refah Partili Mehmet Bekaroğlu'nun 'Müslüman sol' olarak adlandırılan 'Yeni Siyaset Hareketi', geçen haftaki ilk basın toplantısında sürpriz bir kararı açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Siyasî çevreler parti ismi beklerken, hareketin sözcüleri Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen ile Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Nilüfer Arıak, yakın zamanda parti kurmayacaklarını duyurdu. İddialı bir şekilde kolları sıvayan ve en geç kasımda parti kuracaklarını açıklayan diğer isimlerden de ses seda yok. Turkuaz Hareketi lideri Ali Müfit Gürtuna ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, hedeflerini ertelemek zorunda kaldı. Sağda yeni bir hareket başlatmak üzere çeşitli isimlerle bir araya gelen eski Başbakan Mesut Yılmaz ortalarda görünmüyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) öncülüğünde bir araya gelen '10 Aralık Hareketi'nin nasıl bir netice vereceği bilinmiyor. Solda yeni bir merkez için uzun süre çaba gösteren eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan da çalışmalarını sessiz sedasız bitirmişti.

Bu isimler arasında en çok medyanın önüne çıkan Ali Müfit Gürtuna oldu. Bir süre önce Ankara'da 20 bin YTL'ye genel merkez kiralayan ve tüm Türkiye'de teşkilatlanmaya hazır olduklarını ifade eden Gürtuna, önce "Değirmenin suyu nereden geliyor?" sorularıyla karşılaştı. Ardından bazı köşe yazarlarının hedefi oldu. Son olarak 'A takımı'nı açıklayan Gürtuna, bu isimler arasında zikrettiği Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, işadamı Cem Kozlu, eski ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir, sanatçı Garo Mafyan, eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk ve eski DSP'li akademisyen Gökhan Çapoğlu tarafından doğrulanmadı. Kasımda parti kuruluşu için resmî müracaat yapması beklenen Turkuaz Hareketi, bunu bilinmeyen bir tarihe erteledi. Gürtuna, haftada birkaç kez Ankara'ya gidip geliyor. Fakat partinin kuruluşu ile ilgili net bir takvim henüz yok. Gürtuna'nın kararlı olduğunu söyleyen kurmayları ise, "Başkan vazgeçmiş değil. Yoluna devam edecek." diyor.

Babası merhum Özal'a Anadolu'da duyulan sevgi nedeniyle seçim çalışmaları için kollarını sıvayan Ahmet Özal da yelkenleri suya indirenlerden. Şu sıralar diğer partilerle görüşmeler yapan Özal, her an bir çatı altında yer bulabilir. Özal'ın, "Mühim olan babamın yarım kalan projelerini devam ettirmek. Buna imkan bulabileceğim bir parti olursa neden olmasın?" dediği aktarılıyor. Partisinin ismini Öz Alın Teri (ÖZ-AL) olarak belirleyen, genel merkez binasını tutan ve İstanbul'a mobilyaları sipariş eden Özal, gelen teklifler üzerine parti çalışmalarını durdurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious