Son İstiklal gazisine ziyaretçi seli

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Kurtuluş Savaşı'nın hayatta kalan son kahramanı Gazi Yakup Satar'ın (109) yaşadığı eve yoğun ziyartçi olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eskişehir'in Hacı Seyit Mahallesi'nde yaşamını sürdüren şanlı mücadelenin son kahramanı Yakup Satar, 1898 yılında Kırım'da doğdu.

Ailesiyle birlikte Eskişehir'e göç eden Satar, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1. Dünya Savaşı'na katılmasıyla Basra Cephesi'nde savaştı. Daha sonra Mustafa Kemal'in askeri olma şerefini elde eden Satar, Sakarya Meydan Muharebesi'nde düşmana karşı savaştı.

Savaşın sonunda Eskişehir'e dönen ve uzun süre çiftçilik yapan Satar, eşini kaybetmesinin ardından kızları Zekiye Tali ve Meliha Işıkada ile yaşamaya başladı.

Satar'ın, 6 çocuğu, 48 torun ve torun çocuğu bulunuyor. Kalp yetmezliği ve kalp ritm bozukluğu rahatsızlığı olan gazi Satar, 6 yıldır evinden dışarı çıkamıyor.

-''BAŞBAKAN'IN ZİYARETİNDEN MUTLULUK DUYARIZ''-

Gazi Satar ile yaşayan kızlarından Meliha Işıkada, AA muhabirine, dünyanın her tarafından, her kesimden babasını ziyarete gelenlerin olduğunu belirterek, son birkaç yıldır artan ziyaretlerin Konyalı Gazi Veysel Turan'ın vefatının ardından daha da arttığını kaydetti.

Babasının kalp, görme ve işitme rahatsızlığı bulunduğunu ifade eden Işıkada, şöyle konuştu:

''Babama son birkaç yıldır çok fazla ziyaretçi geliyor. Babam, milletvekilleri, valiler, generaller, belediye başkanları ve öğrenciler tarafından ziyaret ediliyor. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından bile ziyarete gelenler oluyor. Ziyaretçi sayısı artınca geçen yıl randevu vermeye başladık. Babam son zamanlarda anlama ve konuşmada zorluk çekiyor. Sağlığı da bir haftadır iyi değil. Ziyarete gelenlerin karşısına madalyalı ceketini giymeden çıkmıyor. Babam, doktorunun konuşma yasağına rağmen ziyaretçileri görünce dayanamıyor, anılarını anlatmaya başlıyor. Doktorlar ziyaretlerin babamı yorduğunu söylediler, ancak ısrarlı talepler karşısında kabul etmek zorunda kalıyoruz. Başbakan Erdoğan'ın babamı ziyaret edeceğini öğrenince mutluluk duyduk.''

Işıkada, son günlerde adeta ziyaretçilerle dolup taşan evlerinde gelenlerin bazen eve sığmadığını belirterek, ''Babamı ziyarete gelenleri bazen komşuda bekletiyoruz. Eve gelen gidenler nedeniyle evin düzeni tamamen değişti. Yemek yapmaya fırsatımız olmuyor. Yemekleri Ordu evinden getiriyoruz'' dedi.

Geçen hafta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Zafer Cengiz, belediye başkanları ve vatandaşlar ile haber amacıyla çeşitli illerden çok sayıda basın mensubunun ziyaret ettiği Yakup Satar'ı 1 Nisanda kente gelecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret etmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious