Son nüfus sayımından sonra ilçeler durumu netleşti

Son nüfus sayımından sonra ilçeler durumu netleşti.10447
  • Giriş : 05.02.2008 / 19:46:00

Bakan Şahin, nüfusu 2 binin altında olan ilçelerin köy olacağı yönünde olacağı tartışmalara açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ''nüfusu 2 binin altına düşen ilçeleri ilçelikten çıkarma yönünde bir düşünceleri ve çalışmaları olmadığını'' bildirdi. Şahin yaptığı açıklamada, nüfusu 2 binin altına düşen 50 ilçeyle ilgili yeni düzenleme yapılacağına yönelik haberlerin doğru olmadığını söyledi. Şahin, ''Hükümetimizin nüfusu 2 binin altına düşmüş ve üstünde de olan hiçbir ilçemizi ilçelikten çıkarma gibi bir düşüncesi ve hazırlığı yok. Böyle bir çalışma da yok'' dedi.

Nüfusu 2 binin altına düşen beldelerle ilgili 1994 yılında çıkan Belediyeler Yasasında hüküm bulunduğuna dikkati çeken Şahin, düzenlemede, ''2 binin altına düşen belde belediyeleri, belediye olmaktan çıkarılır'' denildiğini söyledi.

Şahin, ''Ancak bu konuda yetki; üçlü kararnameyle ıçişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanına verilmiş. Şu ana kadar pek uygulanmadı. Bununla ilgili bir düzenleme çalışması yapılıyor. Ama henüz bir sonuca varmış değiliz'' diye konuştu. Mehmet Ali Şahin, şu anda ilçe konumunda olan ve son nüfus sayımında nüfusları 2 binin altına düşen ilçelerin ilçe olmaktan çıkarıldığı yönünde haberler bulunduğunu, bu konudaki yayınların gerçeği yansıtmadığını, ilçelerle ilgili bir tasarruflarının olmadığını sözlerine ekledi.

SAMANYOLUHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious