Son operasyonlar Avrupa Basını'nda geniş yankı buldu!

Son operasyonlar Avrupa Basını'nda geniş yankı buldu!.13112
  • Giriş : 24.12.2007 / 12:42:00

Türk uçaklarının Kandil Bölgesine gerçekleştirdiği üçüncü operasyon batı başkentlerinde yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

NEWYORK TIMES: TÜRK JETLERİ BOMBALADI

Newyork Times gazetesi Türkiye’nin Kandil’e hava operasyonunu, “Türk jetleri Kuzey Irak’taki ayrılıkçı Kürt asileri bombaladı. Irak güvenlik yetkilileri bombalama olduğunu belirtirken, Türk ordusundan operasyona dair herhangi bir açıklama gelmedi” diye kaydetti.

AMERİKANIN SESİ TELEVİZYONU: YENİ OPERASYON İDDİASI

ABD’den yayın yapan Amerika’nın Sesi Televizyonunun haberinde, Bölgesel Kürt Yönetimi’nin bir yetkilisinin, Türk savaş uçaklarının Irak’ın kuzeyini ikinci gün de bombaladığını, ancak bombardımanın can kaybına yol açmadığını bildirdiğini duyurdu. Televizyondaki haberde, "Bu açıklama Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından henüz doğrulanmadı. Cumartesi günkü operasyon Türkiye’nin bir hafta içinde bölgeye düzenlediği üçüncü operasyon oldu” denildi.

WASHINGTON POST: TÜRK UÇAKLARI ARDI ARDINA İKİNCİ GÜNÜNDE KUZEY IRAK’TA

Amerikan Washington Post gazetesi haberinde şöyle dedi: “Kürt yetkililere göre Türk savaş uçakları PKK’lıların yaşadığı Kuzey Irak’taki dağlık sınır bölgesini bombaladı. ABD ordusu hedefler ve istihbarat paylaşımı konusunda yardımcı oldu”

BBC: TÜRKİYE’DEN YENİ HAVA OPERASYONU

İngiliz BBC Televizyonu, haberinde, “Kürt yetkililer Türk savaş uçaklarının Kuzey Irak sınırındaki Kürt asileri yeniden bombaladığını kaydetti. Türkiye geçen hafta iki kez operasyon düzenledi. Türk ordusundan son operasyona teyid gelmedi" şeklinde yayın yaptı.

LOS ANGELES TIMES: TÜRKİYE’DEN KÜRT ASİLERE HAVA OPERASYONU

Amerikan gazetesi, Türkiye'nin, 16 Aralık’tan beri ardı ardına iki gün ve üçüncü kez hava operasyonu düzenlediğini, Operasyonda PKK'nın hedef alındığını yazdı. Gazete, "1984’ten beri bağımsız Kürt devleti isteyen PKK’yı ABD ve Türkiye terörist bir grup olarak görüyor" dedi.

DEUTSCHE WELLE: GENEL KURMAY HAREKATLA İLGİLİ AYRINTILI AÇIKLAMAYI BEKLETİYOR

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, haberinde, “Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının Cumartesi günü yerel saatle 13.30 ile 14.00 arasında Irak'ın kuzeyindeki PKK mevzilerini bombaladığına dair Genelkurmay Başkanlığı açıklaması Kuzey Irak Kürt özerk yönetimi tarafından doğrulandı” dedi. Yayın kuruluşu Genel Kurmay’ın harekatla ilgili ayrıntılı açıklamayı beklettiğini kaydetti.

EL CEZİRE: TÜRKİYE IRAK SINIRINDAKİ OPERASYONLARINA DEVAM EDİYOR

Katar’dan yayın yapan El Cezire Televizyonu Türkiye’nin Irak sınırındaki operasyonlarına devam ettiğini belirtti. Televizyon, Kürt yetkililerin operasyonu doğruladığını belirtirken, Genelkurmay Başkanlığı'nın durumu teyid edecek herhangi bir açıklama yapmadığını ifade etti. ABD’nin de PKK’yı terörist grup olarak gördüğünü belirten televizyon ancak ABD’nin Irak’taki tansiyonun yükselmesinden de endişe duyduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious